Hitit Yazı Dili Çevrimiçi Olacak

Hititler yaklaşık 3.500 yıl önce Anadolu’da yaşadılar. Araştırmacıların yaklaşık 100 yıl önce deşifre edebildikleri yazı şekli kullanmışlardı.  Eyalet antlaşmaları, vergiler, dualar, mitler ve ritüellerinin kayıtlarını tutmak için kil tabletler kullandılar. Hititlerin çivi yazısıyla yazılan metinleri artık tamamen çevrimiçi (online) olarak erişilebilir hale getiriliyor.

Hititler ait kil tablet. Bir arazinin bağışlanma belgesi…

Koleksiyon, çoğu Hitit dilinde yazılmış olan yaklaşık 30.000 belgeye dayanacak, ancak Luvice ve Palaic gibi diğer diller de daha az temsil edilecek. Ortak projeye, Mainz, Marburg ve Würzburg üniversiteleri ile Mainz’daki Bilimler ve Edebiyat Akademisi’nden araştırmacılar katılıyor. Thesaurus Linguarum Hethaeorum digitalis (TLHdig) projesi, önümüzdeki üç yıl içinde Alman Araştırma Vakfı’ndan (DFG) yaklaşık 520.000 Euro fon alacak.

Johannes Gutenberg Üniversitesi (JGU) Antik Araştırmalar Bölümü’nden Profesör Doris Prechel, “Bu muazzam fon, aynı zamanda Mainz’in 1960’lardan beri Hittitolojinin dayanak noktası olduğu bir araştırma merkezi olarak tanınması olarak da görülebilir,” dedi. Mainz Bilimler ve Edebiyat Akademisi Hititoloji Arşivi, dünyanın en büyük transliterasyonlu Hitit yazı koleksiyonunu, yani orijinal çivi yazısından Latin alfabesine dönüştürülmüş metinleri barındırmaktadır.

Hitit tabletlerinde bulunan tüm bilgilere çevrim içi ulaşılabilecek

“Burada harika bir başlangıç ​​noktamız var ve dijital eş anlamlılar sözlüğü ile dünya çapında Hititoloji için bir atılım gerçekleştirebiliriz.” Prechel ve JGU’daki grubu, çağırma ritüelleri üzerine bir metin koleksiyonu derleyerek projeye katkıda bulunacak. Bu ritüeller çoğunlukla, diğer şeylerin yanı sıra, tanrıların iyi niyetini kazanmak ve kraliyet ailesini veya siyasi sistemi tehlikelerden korumak için tasarlanmış büyülü çağrılar şeklini aldı.

İşbirliği ortakları, Hitit kültürünün kalıntılarını 21. yüzyıla taşımayı hedefliyor. O zamanki Hitit başkenti Hattuşa’da bulunan ve bir milyondan fazla indeks kartında belgelenen 30.000 kil tablet ve parçanın büyük bir kısmı dijitalleştirilmiş haliyle mevcuttur. Şimdi uygun şekilde uyarlanacak ve yorumlarla sunulacaktır.

Metin koleksiyonuna yeni Hittitology Platformu Mainz aracılığıyla çevrimiçi olarak erişilebilecek. Ayrıca gelecekte Hitit sitelerinde bulunan yeni çivi yazılı metinleri de entegre etmek mümkün olacak. Böylece yeni platform, çivi yazılı transkriptlerin canlı bir arşivi olacak ve Hititlerin kültür ve tarihini araştırmak için kaynak metinlere erişimin tamamen yeni bir yolunu sunacak.

Profesör Doris Prechel, “Örneğin bazıları papirüs üzerine yazıldığı için birçok kültür yazılı materyallerini kaybetti ve hayatta kalamadı” dedi. Kil tabletler ise ateşleme işlemi ile korunmuş ve şimdi bize MÖ 2. bin yılda insan yaşamının tüm alanları hakkında bilgi vermektedir.

Hitit kültürü, tarihsel açıdan da özellikle ilgi çekicidir, çünkü Hitit bilinen en eski Hint-Avrupa dilidir. Bugün, Hint-Avrupa dilleri tüm dünyada bulunmakta ve en geniş dil ​​ailesinden birini oluşturmaktadır.

Kaynak: Universitaet Mainz

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın