Hindistan’da Megalitik Dönem Küp Mezar Ortaya Çıkarıldı

Chennimalai Union, Tamil Nadu’daki Kodumanal köyündeki kazı alanında Megalitik dönemden kalma küp mezar ortaya çıkarıldı. (Tamil Nadu, Hindistan’ın 29 eyaletinden birisidir. Hindistan Yarımadası’nın güneyinde yer alan eyaletin ismi ‘Tamil Ülkesi’ anlamına gelmektedir)

Hindistan'da bulunan neolitik dönem küp mezar
Hindistan’da bulunan megalitik küp mezar

Arkeoloji Sorumlusu ve Kazı Proje Direktörü J. Ranjith liderliğindeki bir ekip, yaklaşık 1 metre yüksekliğindeki küpü gün yüzüne çıkardı.

Küp ve içindeki kemik parçaları laboratuvar analizi için Madurai Kamaraj Üniversitesi’ne gönderilecek. Ranjith, “Ancak analizden sonra küpün içindeki kişinin cinsiyeti  ve diğer detaylar belli olacak” dedi.

Arkeoloji Müdür Yardımcısı ve Keeladi kazılarından sorumlu R. Sivanandam, Pondicherry Üniversitesi Tarih Bölümü’nden emekli Profesör K. Rajan da küpü inceledi.

Şu anda, biri mezarlık alanında diğeri de sanayi bölgesinde olmak üzere, her ikisi de Noyyal nehri yakınında bulunan iki alanda kazı yapılmaktadır. Kazı Mayıs ayında başladı ve 30 Eylül’de tamamlanması planlanıyor. Duruma göre kazıların uzatılması gündemde.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın