Hakkari’de Urartulara Ait 3 Odalı Kaya Mezarı Bulundu

Hakkari’de sürdürülen arazi çalışmaları sırasında Urartu döneminden kalma 3 odası bulunan kaya mezarı bulundu.

Hakkari’de keşfedilen 3 odalı Urartu mezarı

Hakkari’deki biyolojik çeşitliliğin kayıt altına alınması ve tarihi alanların ortaya çıkarılması amacı ile çalışma yürüten Hakkari Üniversitesi akademisyenleri, Akkuş köyü Çetintaş mezrasında Urartu dönemine ait olduğu değerlendirilen 3 odası bulunan kaya bir mezar tespit etti.

Mezarlıkta yapılan incelemelerden sonra Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Tanyürek, burasının Urartu dönemine ait mezar olduğunu ve 3 odadan oluştuğunu sözlerine aktardı.

Hakkari’de bulunan Urartu mezarından genel görünüm

Tanyürek, “Çok odadan oluştuğu için buranın kral mezarı olduğunu düşünüyoruz. Urartuların çıkış dönemine ait bir kaya mezarı, yüzey araştırması neticesinde yapılış itibarıyla bölgedeki en eski kaya mezarı olduğunu söyleyebiliriz.” Şeklinde konuştu.

Kilit aksamından mezarın erken dönemlere ait olduğunun anlaşıldığını aktaran Tanyürek, şunları kaydetti:

“Buna yönelik makale hazırladık. Urartuların bölgedeki varlığını bununla ispatlayabiliyoruz. Bölgede bilimsel çalışmalar çok yapılmamış. Bilimsel çalışmalar arttıkça Hakkari’nin kültürel mirasının ne kadar zengin olduğunu herkes görecek, bu çalışmalar tarihe de daha çok katkı sunacaktır. Dedi.

Hakkari’de bulunan Urartu mezarının içi

Sayın rektörümüzün de teşvikiyle bölgedeki araştırmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar sayesinde inşallah daha fazla ve daha kuvvetli bulgular da elde edeceğiz.” Bölgenin eski adının Hergöl olarak bilindiğini söyleyen Tanyürek, “Burayı da Hergöl Kaya Mezarı olarak yayınladık. Koruma altına alınırsa kültürel mirasımızı daha uzun senelere taşıyabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın