Girit’teki Zominthos Kazılarında Önemli Keşifler Bulundu

Girit’teki Zominthos Sarayı, Arkeoloji Derneği Eski Eserler Onursal Müdürü Dr. Efi Sapouna-Sakellaraki tarafından kazılmaya devam ediyor. Zor koşullara (COVID-19) rağmen kazı, tüm zorunlu koruma önlemleri alınarak yapıldı.

Bu yılki kazılar, kuzey girişine erişimin Paleopalatial dönem kadar erken bir tarihte (MÖ 1900 civarında) sağlam bir istinat duvarı ile biten bir rampa ile yapıldığını gösterdi [F: MOCAS]

Kazının amacı, merkezi girişlerden biri olan Merkez Binanın kuzey girişine nasıl ulaşılacağını netleştirmek ve Merkez Binanın kuzeyinde A. Sarris ekibi tarafından yapılan biyomanyetik araştırmayı doğrulamaktı.

Bu yılki kazı, mevcut, iki katlı ve hatta üç katlı Merkez Binanın en azından MÖ 2000 yılından itibaren kullanıldığını ve MÖ 1700’den itibaren çevredeki alana doğru genişlemeye başladığını kanıtladı. Hem geçen yılki hem de bu yılki kazılar kompleks kazılarının daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğudur.

Bir kez daha, Zominthos sarayının Akdeniz, Yakın Doğu ve Ideon Andron’un büyük dini merkezine yakınlığından dolayı, varlığı boyunca siyasi, ekonomik ve dini bir karaktere sahip olduğu ortaya çıktı.

Protopalatial döneme ait ‘The Lady of Zominthos’ adlı parça parça heykelcik
[F: MOCAS]

Bu yılki kazı, kuzey girişine erişimin, güçlü bir istinat duvarı ile sona eren ve daha sonra Neopalatial dönemde (1700-1700- 1600 BC). Kuzey girişine ulaşan güçlü istinat duvarına eğimli, ritüel bir koridorda yapıldı.

Yağmur sonrası ortaya çıkarılan küçük bir altın tabakasının keşfi 90 adet küçük altın yaprağının keşfine yol açı. Detaylı incelemelerde bir sığınak olduğu anlaşılan alanda yapılan detaylı kazılarda aralarında ritüel kapları da olmak üzere hayvan ve çiçek motifli mühürlerde bulunmuştur. Bunların arasında “Zominthos Hanımı” adlı güzel bir kadın heykelciği de var.

Şurası bir gerçektir ki nesnelerin günümüze kadar gelebilmesi yıkılan taş duvarlarını altında kalması sayesinde olmuştur.

Çanak çömlek kalıntıları, aslında, sitenin kullanımının ilk sarayların kurulmasından, yani MÖ 2000’den önce başladığını göstermektedir.

Venedik Doge Sikkesi Pietro Gradenigo (1289-1311), Girit’teki 4. Haçlı Seferi ve Venedik yönetimi dönemine denk geliyor [F: MOCAS]

Hem drenaj hem de kanalizasyon sistemleri Zominthos’ta var olan ileri uzmanlığı kanıtlamaktadır. Bu yıl kazılan bölümün zamanında kullanımı, 4. Haçlı Seferi ve Girit’teki Venedik egemenliği dönemine denk gelen Venedik Doge Pietro Gradenigo’nun (1289-1311) bir madeni parasıyla da kanıtlanmıştır.

 

Kazıya ait tüm bulgular ve eserler için foto galeriyi buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın