Gelgitlerin Evrimsel Süreçteki Yerine Dair Yeni Bir Çalışma Yayınlandı

Proceedings of the Royal Society A’da yayınlanan, Geç Silüriyen – Devoniyen dönemlerindeki (420 milyon yıl önce – 380 milyon yıl önce) antik gelgitler hakkında yayınlanan öncü araştırma, büyük gelgitlerin balıklar ve ilk dört ayaklılar, ilk omurgalı kara canlıların evriminde önemli bir çevresel faktör olabileceğini öne sürüyor.

Katkı Sağlayanlar: Karen Carr, Chicago Doğa Tarihi Müzesi

Çalışma, daha önce aynı dergide daha önce yayınlanan Ayın kütlesi ve yörünge konumunun gelgitler ve biyolojik çeşitlik ve gelişim için faydalı olabileceği teorisinin ayrıntılı bir şekilde geliştirilmesidir.

aynı dergide yayınlanan ve Ay’ın belirli kütlesinin ve yörünge konumunun geniş gelgit aralıkları oluşturmak ve gelgit havuzlarını izole etmek için optimize edildiğini ve bunun da gelişim için biyolojik bir ivme olabileceğini öne süren bir teorinin ayrıntılı bir geliştirmesidir.

Birleşik Krallık’taki Bangor Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi ile İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu kritik dönemde büyük gelgitler olup olmadığı sorusunu ele almak için ayrıntılı sayısal simülasyonlar üreten ilk kişiler oldular. Bunlar aynı zamanda gelgit hidrodinamiğini evrimsel bir biyolojik olay ile ilişkilendiren ilk hesaplamalardır.

Sayısal simülasyonlar, Dünya’nın kıtalarının paleocoğrafik rekonstrüksiyonları kullanılarak son teknoloji ürünü bir sayısal gelgit modelinde hesaplandı. Simülasyon sonuçları, en eski kemikli balık grubunun kökeni ve çeşitlendiği yer olan Güney Çin bloğu olarak bilinen ve bu grup için en eski önemli fosilleri üreten bir alanda meydana gelen dört metreden fazla gelgit değişimlerini göstermektedir. Jeolojik kanıtlar, gelgit ortamlarının bu fosil sınıfıyla yakından ilişkili olduğuna da işaret ediyor.

Türünün ilk örneği olan bu sonuçlar, antik Dünya’nın daha ayrıntılı gelgit simülasyonlarına olan ihtiyacı artırıyor. Özellikle araştırmacılar, bu çalışmada kullanılan yöntemin, diğer erken dönem omurgalıların kökeni ve çeşitliliği üzerindeki gelgit etkisini araştırmak için diğer zaman dönemlerinde çeşitli paleocoğrafik rekonstrüksiyonlarla kullanılabileceğine inanıyor. Aynın şekilde araştırmacılar tam tersi olarak: Gelgitlerin denizlerdeki yok oluş olaylarını hızlandırmadaki rolü olabilir mi? Sorusunu soruyor.

Kaynak: Oxford Üniversitesi [23 Ekim 2020]

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın