Fildişi Sahillerinde Fil Nesli Tehlike Altında

PLOS ONE açık erişim dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Fildişi Sahili’ndeki koruma alanlarındaki fillerin sayısında endişe verici düşüşler yaşandı.

Sömürge öncesi ve sömürge dönemlerinde, Fildişi Sahili Batı Afrika’daki en büyük fil popülasyonlarından birine ev sahipliği yaptı. Bu durum sonuç olarak ülkenin Fildişi Sahili’ne çevrilen adıyla sonuçlandı. Son otuz yılda, fil popülasyonları, esas olarak ormandaki tarım için yer açma faaliyetleri nedeniyle keskin bir şekilde azaldı. 1990’ların başında, tüm ülkedeki savan ve orman fillerinin toplam sayısının 360’tan az olduğu tahmin ediliyordu.

Fildişi Sahili’ndeki orman filleri [C: Sery Gonedele Bi (2020)]

Fildişi Sahili filleri hakkında en son toplanan veriler en az on yıllıktır ve bu çalışmaların çoğu standart bir protokolü izlememiştir. Yeni çalışmada yazarlar, Fildişi Sahili’ndeki orman fillerinin dağılım ve koruma durumları hakkında güncel bilgiler sunuyor. Yazarlar, 2011’den 2017’ye kadar elde edilen gübre sayılarını, insan-fil çatışmalarının kayıtlarını, medya raporlarını ve röportaj anket verilerini analiz etti.

İncelenen 25 koruma alanında fil yoğunluğunun düşük olduğu ve yalnızca dört alanda fil varlığının normal olduğu doğrulandı. Korunan alanların yarısından fazlası tamamen çiftliklere ve insan yerleşimlerine dönüştürüldü. Daha yüksek koruma seviyelerine sahip korunan alanların fil popülasyonuna ev sahipliği yapabileceği gerçeği ortaya çıktı..

Korunan alanlardaki fillerin varlığı, insan popülasyonunun büyüklüğünden, habitat bozulmasından ve kakao plantasyonuna dönüştürülen orman alanlarından etkilenmiştir. Araştırmacılara göre, kalan orman fili popülasyonlarını korumak için kolluk kuvvetleri ve bekçi devriyesi dahil daha sert koruma eylemlerine ihtiyaç var.

Ayrıca araştırmacılar şunları ekliyor: “Fildişi Sahili’nin korunan alanının büyük çoğunluğu, koruma önlemlerinin alınmaması nedeniyle tüm fil popülasyonlarını kaybetti. İncelenen 25 korunan alandan, Fildişi Sahili’nin orman filleri şu anda dört korunan alanında bulunuyor ve bu sayı küçük nüfuslarla sınırlı. ”

Yakın bir gelecekte önlemler alınmadığı taktirde ismini bile fillerden alan Fildişi Sahilleri’ni filsiz bir gelecek bekliyor.

Kaynak: Plos One

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın