Engelliler ve Ötekileştirme

Toplumumuz farklı insanları sanki radarları varmış gibi belirleyip bir sistem dahilinde ötekileştirmeyi başarıyor!

Allah’ım ne kadar uzun boylusun, şuna bak deli gibi sallanıyor, toplum içinde böyle mi davranılır, anne – baba olmuşsunuz ama çocuğunuza bir terbiye verememişsiniz! Ne kadar da beyazsın,  ne kadar kısasın…  Hep duyduğumuz sözler belki de verdiğimiz tepkiler değil mi? Peki bu durum engelliler için nasıl bir etkiye sahip, düşündük mü?

Belki de bu verilen tepkiler, bu bakış açıları yüzünden birçok aile çocuklarına engelli raporu almak istemiyor. Bazıları çocuklarını toplum içine bile çıkarmaktan çekiniyorlar, utanıyorlar. Toplum olarak o ailelere karşı, hatta özellikle o çocuklara karşı sorumluluklarımızın olduğunu hatırlayalım. “Unutmayalım” demiyorum çünkü görünen o ki çoktan unutmuşuz.

Çocuklar önyargısızdır. Çabuk alışır, kabul ederler. Onlar için işitme engelli, otizmli, görme engelli diye bir şey yoktur. Çocuk çocuktur! Çocuklarımızı da kendi düşüncemiz doğrultusunda yetiştirdiğimizi unutmayalım. Neden çocuklarımızı ön yargılardan uzak yetiştirmeyelim ki? Neden diğer ailelerin ve ‘farklı’  tabir ettiğimiz çocukların dışlanmış anlaşılmamış hissiyatına kapılmasına sebep olalım? Biraz empati yeterli olurdu aslında.

Topluma kazandırmak lafı sadece lafta kalmamalı. Belki biz bu şekilde davranmıyoruz diyeceksiz ama okullarda yani özellikle ortaokul, lise döneminde kaynaştırma öğrencilerine en basit en yumuşak tabir ile gülünüyor! Dalga geçiliyor, dışlanıyor. Aileler de sırf bu yüzden çocuklarını kaynaştırmalardan alıyor. Bir önceki seviye olan özel eğitim sınıflarına ya da okullarına ‘kendi gibi olan’ ların yanına gönderiyor. Ee hiç eğitim almamasından iyidir değil mi?  Ne kadar acı.

Önce kendimize çevirelim bakışlarımızı. ‘Neden’  sorusunu kendimize sorarak başlayalım.  Kendimize karşı algımız arttıkça çevremizin de  o derece farkında oluruz. Hiçbir çocuk ‘öteki’ değildir. Nasıl ki her birimizin farklı farklı özellikleri var, o çocuklarında farklı özellikleri var. Her farklılık başka dünyalara açılan kapılardır. Bazı kapılar açıldığında okyanuslar görünür içine dalmak gerekir. Bazı kapılardan engin dağlar görünür tırmanmak gerekir. Bazı kapılardan çöller görünür vahaları saklı olan…

Farklılıklara, farklı açıdan bakmak lazım. Hem farklı olmak çok güzeldir çok özeldir.

Yazar: Reyhan Turan /Özel Eğitim Öğretmeni-İşaret Dili Tercümanı

Instagram: @reyhanhoca_8150

Yapılan Yorumlar
  • Kübra dedi ki:

    Hepimiz bir engelli adayıyken kalpler de engel olmasın yeter.. teşekkür ederim yazı için

    • Reyhan TURAN dedi ki:

      Kesinlikle. kalpler engelli olmasın. Çok güzel bir yere değinmişsiniz.

Bir Yorum Yapın