Endonezya’da 8.000 Yıllık Çocuk İskeleti Bulundu

ANU Arkeologları, Endonezya’nın Alor Adası’nda 8.000 yıl öncesine ait nadir bir çocuk iskeleti keşfettiler. Bölge için türünün tek örneği olan cenaze töreni, Holosen döneminin ortalarına aittir ve zamanın cenaze uygulamaları hakkında önemli bilgiler vermektedir.

Mezarın keşfedildiği Alor Adası’ndaki Makpan mağarasına girişi [C: Dr Shimona Kealy, ANU]

Baş araştırmacı Dr. Sofia Samper Carro, 4-8 yaşlarında olduğunu tahmin ettikleri çocuk için bir tören yapıldığını ve buraya gömüldüğünü söyledi. “Çocuğun yanaklarına aşı pigmenti uygulanmış ve gömüldüğü yerde koyu sarı renkli bir taş başının altına yerleştirilmiş” dedi.

Dr. Samper Carro, “Çocuk cenazeleri çok nadirdir ve bu döneme ait bulunan eksiksiz tek cenaze töreni. 3.000 yıl öncesinden modern zamana kadar çok fazla çocuk cenazesi görüyoruz. Ancak erken Holosen döneminden hiçbir bulgu olmadığı için bu dönemin insanlarının çocuklarına nasıl bir cenaze töreni yaptıklarını bilmiyoruz. Son bulgu bu durumu değiştirecek” şeklinde konuştu.

Bulunan iskelet parçalar ve pigment uygulanan alanların gösterimi. [C: Dr Sofia Samper Carro, ANU]

Çocuğun kol ve bacak kemiklerinin gömülmeden önce çıkarılarak başka bir yere atıldığı anlaşıldı. Samper Carro, “Uzun kemiklerin eksikliği, Java, Borneo ve Flores’teki benzer bir zaman diliminden diğer bazı mezarlarda belgelenmiş bir uygulamadır. Ancak bunu bir çocuğun mezarında ilk kez gördük. Uzun kemik çıkardıklarını bilmiyoruz, ancak muhtemelen bu dönemde yaşayan insanların inanç sisteminin bir parçası olmalı” dedi.

Çocuğun diş yapısına göre tahmini yaşı, altı ila sekiz yaşındaki bir çocuğa karşılık gelmektedir. Ancak, iskelet incelendiğinde 4-5 yaşlarındaki bir çocuğu ait iskeletle örtüşmektedir. Dr. Samper Carro, “Bu küçük iskeletin diyetle mi, çevreyle mi, yoksa bir adada genetik olarak izole edilmesiyle mi ilgili olduğunu bulmak için daha fazla araştırma yapmak istiyoruz” dedi.

Parçalanmış mandibula ve kafatası. [C: Bayan Tahlia Stewart, ANU]

Dr. Samper Carro, “Alor’da yapılan önceki çalışmalarım yetişkin kafataslarının da küçük olduğunu gösterdi. Bu avcı-toplayıcılar esas olarak deniz diyetine sahipti ve tek bir besin kaynağından gelen protein doygunluğunun büyümeyi etkileyen yetersiz beslenme semptomlarına neden olabileceğini gösteren kanıtlar var. Ancak, bunlar Gelecekteki bir projede bu çocuk cenazesi ile aynı zaman diliminde bulduğumuz diğer yetişkin mezarlarını karşılaştırarak, bu bölgedeki cenaze uygulamaları hakkında bir kronoloji ve genel görünüm oluşturmayı umuyoruz. Bilgilerimiz 12.000 ila 7.000 yıl önce ki  burada yaşayanlar için hala hala yetersiz.” şeklinde konuştu.

 

Makale, Quaternary International ‘da yayınlandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın