DEPREM VE OTİZM

Deprem büyük küçük herkesi derinden etkileyen bir doğa olayı büyük bir yıkımdır. Düzce ve gölcük depremini yaşamış biri olarak bu yazıda kendimi daha kolay ifade edebileceğimi düşündüm. O zamanlar 6. Sınıfa giden ortaokul öğrencisi idim. Bulunduğumuz ilçenin zemini sağlam olduğu için şanslı olanlardan sayılabilirdik. Ama o anı, sallantıyı, paniği, herkesin birbirine ulaşmaya çalışmasını yaşanan korkuyu unutmak mümkün değil.

O zaman bir çocuk olduğum için yaşadıklarıma anlam vermek zordu. Çevrene bakıyorsun herkes korkuyor ağlıyor demek ki bu kötü bir şey diye düşünüyorsun ve sen de onlar gibi davranmaya başlıyorsun. Seni de endişe korku kaplıyor. Evet deprem nedir okullarda öğreniyorduk ama başımıza geldiğinde nasıl duygular içinde olacağımızı kim öğretebilirdi ki?

Çocuklar için depren hiç kuşkusuz psikolojik açıdan daha yıkıcı etkiye sahip.  Ben bugün mesleğim de olan özel eğitim öğrencilerine değinmek istiyorum. Özel eğitiminde birçok engel türü vardır. Öncelikle her engel türünün ihtiyaçları farklıdır. Engele ek olarak, kişisel özellikler de davranışlara yön verir. Bunlar bir bütün olarak değerlendirilmeli ve engelli de olsa onların da bizim gibi biricik olduğunu unutmamak gerekir.

Otizmli öğrencilerin belli bazı takıntıları özel güçleri  (müziğe ilgi resme ilgi, ezber kuvveti vs) vardır.  Bu özellikleri avantaja çevirebiliriz. Deprem olmadan önce çocukları bilgilendirmeliyiz. Çocukların soyut düşünemediklerini unutmamalı olabildiğince somutlaştırmalıyız. Mesela oyunlar somutlaştırma yapmak için güzel yöntemlerdir. Oyunu çocuğunuza göre kendiniz planlayabilirsiniz. Mesela oyunla deprem çantası hazırlayabilirsiniz, depremin oluş biçimini oyunla anlatabilirsiniz, deprem sırasında ne yapmanız gerektiğini yine oyunla canlandırabilirsiniz. Çocuğunuzun özel güçlerini kullanmayı unutmayın 😉

Deprem sırasında, otizmli öğrencilerin nöbet geçirebileceğini unutmayın çünkü anlam veremediği bir olayla karşılaştı. Onu sakinleştirmek için dikkatini başka yöne çekmeye çalışın. Öncelikle siz sakin olun örnek olun ve konuşun. Onlar sizi dinlemiyor gibi görünseler de anlayacaklardır. Böylece ona güven vermiş olacaksınız.

Depremden sonra, bir süre değişik davranışlar görülebilir; mesela size daha çok bağlanma gibi, alt ıslatma gibi, uyku problemleri gibi… Bu sorunları görmezden gelmeyin ve nasıl olsa geçer gözü ile bakmayın sadece yaraya kabuk bağlatmış olursunuz. Bu çocuğunuzun gerilemesine bile neden olabilir.  Onlar için faydalı olabilecek oyunlardan da bahsetmek istiyorum. Deprem öncesinde yapmış olduğunuz oyunları çocuklarınıza hatırlatın. Oyunun çocuğun kendini ifade yolu, iç dünyasını yansıttığı yer olduğunu unutmayın. Açıklayıcı davranın, destek olun, çocuğunuzun sizi örnek aldığını unutmayın, siz ne kadar iyi olursanız çocuğunuz da o kadar iyi olacaktır. Gerekirse psikologlardan destek alın.

Bu yazım genel olarak tüm engel gruplarını kapsar. Otizmden giderek durumu kolay ve anlaşılır bir şekilde özetlemek istedim.  İnşallah böyle bir durum ile karşılaşmayız. Sevgiler…

Yazar: Reyhan Turan /Özel Eğitim Öğretmeni

Instagram: @reyhanhoca_8150

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın