Denizli Belenardıç Camisi Restore Edilecek

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Osmanlı döneminde Halil Ağa tarafından 1884 senesinde kesme ve moloz taştan inşa ettirilen Belenardıç Camisi’nde, ilk defa ayrıntılı restorasyon çalışması yapılacak.

Denizli’ye 41 kilometre uzaklıktaki Belenardıç Mahallesi’nin merkezinde yer alan, girişindeki kitabede 1884’te yapıldığı, içerisindeki süslemelerin 2 senede tamamlandığı belirtilen cami, görselliğiyle dikkati çekiyor.

Caminin 14 direkli harimi yıkılınca yeniden yapılan, batı duvarı dışında bayanların namaz kıldığı bölümde, bezemeler yer almakta.
Caminin duvarlarında, kök boyası kullanılarak yapılmış bitki fotoğraflarıyla bezeli süslemeler ile Hazreti Muhammed ve halifelerin adlarının yazıldığı görülüyor.

Son cemaat yerindeki üçer şerefeli dört minareli cami resminin Edirne Selimiye Camisi olduğu söyleniyor.

– Halil Ağa’nın hatıraları
Caminin üst katında bulunan son cemaat yerinin doğu duvarında biri büyük, ikisi küçük üç tüfek, bir barutluk üstünde “Sahib Halil Ağa” yazan bir heybe, çok büyük bir tespih ve sancağın beraberinde “teber” olarak da adlandırılan eski bir balta görülüyor.

Balta, tüfek ve diğer eşyaların, camiyi yaptıran Halil Ağa’dan hatıra olarak camide senelerdir saklandığı belirtiliyor.

Caminin korunması için Pamukkale Belediyesi ve İl Müftülüğü protokol imzaladı. Belediye öncülüğünde yapılan protokolle cami titiz bir restorasyon çalışmasının ardından tekrar ibadete açılacak.

“En kısa bir süre içinde aslına uygun restore ederek halka sunacağız”

İl Müftüsü Mehmet Aşık, caminin restorasyon konusunun önceden çok kez gündeme gelmesine rağmen bir türlü sonuç alamadıklarını söyledi.

Tarihi değere sahip bu caminin restorasyon işlemini Pamukkale Belediyesinin üstlendiğini belirten Aşık, “Pamukkale Belediyemiz camimizin restorasyonunu yaptıktan sonra inşallah tekrar milletimizin hizmetine sunacak. Bu eşsiz güzellikteki camimizin uzun seneler hizmet vermesi için çalışmalarımızı yapıyoruz. Yenilenecek camimizin vatana, millete hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ise tarihi camiyi en kısa bir süre içinde aslına uygun restore ederek toplumun hizmetine sunacaklarını ifade etti.

Kur’an-ı Kerim’in insanlara “Hayır işinde yarışın.” mesajı verdiğini söyleyen Örki, şunları kaydetti:

“Biz de ilahi emirden yola çıkarak Belediye olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz. Ecdat yadigarı kusursuz camimizin daha çok Karadeniz ve Orta Anadolu bölgelerimizde bulunan bir mimariye sahip olduğunu görüyoruz. Çivi kullanılmadan inşa edilen, kök boyasıyla boyanan duvar süslemelerinin olduğu camimizdeki restorasyon işlemine ay sonunda başlayacağız.”

Kaynak: AA Sebahatdin Zeyrek

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın