Danimarka’nın Kayıp Savaş Gemisi Bulundu

Viking Gemi Müzesi arkeologları, Danimarka’nın uzun süredir kayıp olan savaş gemisi ‘Delmenhorst’un kalıntılarını ortaya çıkardı.

Delmenhorst ile hemen hemen aynı tipte olan FIDES savaş gemisinin rekonstrüksiyon çizimi

Lolland’ın güneyindeki Rødbyhavn yakınlarındaki Danimarka kıyılarında keşfedilen enkaz, 1644’te Fehmarn Savaşı sırasında batmıştı.

Kral IV. Christian döneminin kaderini belirleyecek son savaşın bitmesine 4 ay kala Danimarka gemisi batmıştı.

Rødbyhavn açıklarında Delmenhorst Batığı [C: Morten Johansen, Viking Gemi Müzesi]

Savaşın kaybedildiğini fark eden ‘Delmenhorst’, savaşın son saatlerinde Rødbyhavn yakınlarında (İsveç / Hollanda) kasıtlı olarak karaya oturtuldu çünkü Danimarkalılar liman kasabasında devasa bir top kullanarak onu savunmayı umuyordu.

Bununla birlikte, kurnaz İsveçliler kendi gemilerinden birini ateşe vererek ‘Delmenhorst’a doğru yelken açarak feda ettiler ve sonuç olarak gemi yanarak battı.

Deniz derinliklerinin çoklu ışın ölçümü. Taramada enkaz net bir şekilde görünüyor [C: Femern A / S, Viking Gemi Müzesi]

Savaş, Danimarka’nın bir Avrupa gücü olarak zamanının sona erdiğini gösteren Torstenson Savaşı’nın bir parçası olarak yapıldı. Kaybın ardından İsveç, İskandinav bölgesinde lider güç olarak Danimarka’nın yerini aldı.

Delmenhorst enkazında bulunan madeni para [C: Viking Gemi Müzesi]

Danimarka kıyılarının yaklaşık 150 metre açıklarında bulunan Delmenhorst, çizimlerle inşa edilen ilk gemilerden biri olduğu için benzersizdir.

Enkaz, Danimarka ve Almanya’yı birbirine bağlayan Fehmarn Köprüsü’ndeki çalışmaların sırasında  keşfedildi.

Delmenhorst’un yangında zarar gören top parçası [C: Viking Gemi Müzesi]

Enkaz neredeyse tamamen deniz tabanına gömülü bulunuyor. Arkeologlar daha fazla bilgi elde edileceğini umarak daha sonra çıkarılmak üzere yer tespiti yaparak batığı orada bıraktı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın