Ciudad Bolivar’da 600 Yıllık İskelet Kalıntıları Bulundu

Yol bakım birimi, 8 Eylül’de bir yolun onarımı sırasında iskelet kalıntıları buldu. Bölge San Francisco mahallesindeki Carrera 22 ile çapraz 62 güneyindeki müdahalede yer alıyor.

Bogota’nın güneyindeki Ciudad Bolivar mahallesinde yerli bir kişiye ait olduğu iddia edilen 600 yaşındaki bir cesedin kalıntılarının kafatası görüntüsü [C: Juan Barreto / AFP]

UMV, özel bir keşfi Ulusal polise ve Başsavcılığın teknik soruşturma organına – CTI’YE bildirdi. Uzman bir antropologun çalışmaları sayesinde, bu kalıntıların yıllar önce gömüldüğünü ve arkeolojik bir bulgunun parçası olduğunu belirledi.

Arkeolog Bogota’daki Ciudad Bolivar mahallesinde, 600 yıllık bir cesedin kafatasını işaret ederken [C: Juan Barreto / AFP]

Şehrin bu güney mahallesindeki kalıntıların kaldırılması ve böylece rotaları optimize edecek yol çalışmalarına devam edilebilmesi için titiz bir çalışma yapılması gerekiyordu.

ogota’nın güneyindeki Ciudad Bolivar mahallesinde yerli bir kişiye ait olduğu iddia edilen 600 yaşındaki bir cesedin kalıntılarının kafatası görüntüsü [C: Juan Barreto / AFP]

UMV’nin Müdahale Yönetimi, asfalt tabakasının altındaki kalıntıların çıkarılması için iki uzman arkeolog atayan Kolombiya Antropoloji ve Tarih Enstitüsü – INCANH ile temas kurulurken, bulguyu korumak için yol çalışmaları tamamen durduruldu. Yapılan incelemelerde kalıntının 600 yıllık olduğu anlaşıldı.

Bogota’nın güneyindeki Ciudad Bolivar mahallesinde yerli bir kişiye ait olduğu iddia edilen 600 yıllık bir cesedin kalıntılarını temizliyor [C: Juan Barreto / AFP]

UMV’nin yöneticisi Alvaro Sandoval Reyes:”Bizim için bu bulgunun olması çok garipti, yolların altında farklı şeyler bulmak çok yaygındır, ancak iskelet kalıntıları çok yaygın değildir. Site sakinlerinin sahip olduğu sabrı takdir ediyor ve olayın ilginç bir hikaye olarak kalmasını umuyoruz. ” dedi.

Bogota’daki Ciudad Bolivar mahallesinde, 600 yıllık bir cesedin kafatası [C: Juan Barreto / AFP]

Ciudad Bolivar kasabasındaki San Francisco mahallesini birbirine bağlayan yoldaki bakım çalışmalarına devam ediyor ve şehrin sokaklarında yeni bir keşif rapor edilmesi durumunda akademi, antropoloji ve tarih enstitüleriyle el ele çalışmaya devam edecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın