Çingene Kızı Mozaiği Neden Bu Kadar Meşhur

Onu neredeyse hepimiz tanıyoruz, sadece ülkemizde değil, dünyadaki en bilinen mozaiklerden biri… Çingene Kızı mozaiği…

Çingene Kızı mozaiği, Gaziantep Müzesi Müdürlüğü başkanlığında Zeugma Antik Kenti’nde 1998 yılı sonbaharında yapılan kurtarma kazılarında bulunmuştur. Çingene Kızı Mozaiğinin Neden Bu kadar önemli olduğuna geçmeden önce; bulunduğu yer ile biraz bilgi vermek istiyorum.

Zeugma Antik Kenti , Gaziantep ili, Nizip İlçesi , Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan Zeugma Antik Kenti; Fırat’ın geçilebilir en sığ yerinde olması, askeri ve ticari bakımdan çok stratejik bir bölge olması nedeniyle tarihin her döneminde önemini korumuştur. Zeugma, özellikle Roma döneminde, sanat alanında çok ilerlemiş, zengin villaları süsleyen mozaik döşemeler dünya örnekleri ile yarışır hale gelmiştir. Bölgenin sadece bir bölümünde gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaikler Zeugma’nın tam anlamıyla bir mozaik kenti olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Zeugma kazıları ile çıkarılan mozaikler Ülkemize dünyadaki en çok mozaik olan yer, olarak dünya birinciliği getirmiştir.

Gelelim Çingene Kızına…

Çingene kızının müzede ilk defa görenlerin ilk tepkisi bu kadar küçük müydü? Şeklindedir çünkü boyutları 78cm 58cm dir. Peki ama Müzede onlarca ve daha büyük mozaikler bulunmasına rağmen çingene kızının bu kadar meşhur eden şey neydi?

Çingene kızı mozaiği

Çingene Kızı mozaiği, Zeugma Antik Kenti’ndeki Maenad Villası’nın yemek odasının dikdörtgen tabanına ait taban mozaiğinin kaçakçılardan geriye kalan parçaları arasında bulundu. Eserin yanında bulunan birçok parçanın kaçak kazılarla yurt dışına götürülmesi ve kendisinin zarar görerek tesadüf eseri kurtulmasının yanında çingene kızının kız mı erkek mi olduğu konusu da çokça tartışılmıştır. . Kabarık saçları ortadan ikiye ayrılmış ve ensesinden bir eşarpla bağlanmış, kulaklarında iç içe geçmiş iri halka küpe bulunuyor.

Sanatta “Üç çeyrek” diye tabir edilen ve hangi yönden bakarsanız bakın gözlerini sizden ayırmayan bakış, çingene kızı mozaiğinde bulunuyor. Ayrıca mozaik renklerin uyumu ve kompozisyon bakımından oldukça usta işi bir eser.

Çingene Kızı ve Mona Lisa Gözleri

Leonardo da Vinci’nin, ünlü eseri Mona Lisa tablosunda da bu bakış bulunmaktadır. Leonardo bu eserine1503 yılında başladı ve 16 yılda tamamlayabildi.

Çingene kızı mozaiğini yapan usta ya da ustalar Leonardo da Vinci’den yüz yılar önce bu tekniği biliyor ve harika bir şekilde uygulayabiliyorlardı.

İşte çingene kızı mozaiği hem sanatsal açıdan harika bir eser olması hem de Zeugma Antik Kentinin bir simgesi haline gelmesi ününe ün katmıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın