Çin’de Bir Apartmanın Altından Buda Heykeli Çıktı

Çin’de bir apartman bloğunu destekleyen devasa bir başsız Buda heykeli keşfedildi. Bin yıllık olduğu tahmin edilen kalıntılar binayı çevreleyen bitki örtüsünün temizlenmesi için başlatılan çalışmalar sırasında ortaya çıktı.

Buda heykelinin bunca yıl fark edilmemesi ilginç C: Sina News

Bina sakinlerinin çoğu yapılan işlemin ilahi bir ilham ile olduğuna inanıyor.

Buda heykelinin bunca yıl fark edilmemesi ilginç C: Sina News

Dokuz metre yüksekliğindeki Buda, Çin’in güneybatısındaki Chongqing’de bir konut kompleksinde ortaya çıkarıldı. Yüksek binalarla çevrili ve yeşilliklerle kaplıydı. Bir noktada, üzerine bütün bir apartman bloğu inşa edilmişti.

Binanın dış duvarının yeniden inşası sırasında ağaçlar kaldırıldı ve sakinler altında ne olduğunu görünce şaşırdılar. Yerel haber kaynaklarına göre başsız heykel, iki eli karnında ve ağır hasar görmüş sol ayağıyla oturma pozisyonunda duran bir buda heykeliydi.

60 yaşındaki bir bölge sakini, “Ben gençken heykel buradaydı. Üzerinde bir kafa vardı ama daha sonra hasar gördü.” şeklinde konuştu.

Buda heykelinin bunca yıl fark edilmemesi ilginç C: Sina News

Birkaç yıldır komplekste yaşayan Yang soyadına sahip bir başka sakini, yıllar önce heykelin yanında bir tapınak olduğunu, ancak 1980’lerde orada konutlar inşa edildiğinde yıkıldığını söyledi. Yang, “Buda heykelinin yaklaşık bin yıl önce yapıldığını duydum” dedi.

Kültürel kalıntıları koruma kurumu soruşturma başlattı.

Kaynak: Sina News

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın