Çılgın Proje Starlink Uydu Treni

Sınırsız Bir Evren: Uzay

Uzay, geçmişten günümüze kadar her çağın ilgi odağı olan bilinmezler diyarıdır. Gerek gezegenler, gerek yıldızlar, gerekse de karadelikler olmak üzere pek çok bilinmeyene sahip olan uzay, su ve havanın bünyesinde bulunmaması nedeniyle de araştırmaların ilgi odağı halinde yer almaktadır. Gün geçtikçe gelişen ve ilerleyen teknoloji ile birlikte pek çok araştırmacı uzay hakkında yeni veriler ortaya koyarken aynı zamanda uzayın bilinmeyen yeni yönlerini de açığa çıkartmaktadır.

Uzayda Gerçekleştirilen En Büyük İnternet Ağ Projesi: Starlink Uydu Treni

Uzay araştırmaları üzerinde yoğunlaşmış ve imkansız denilen pek çok projeyi hayata geçiren SpaceX, Elon Musk önderliğinde 2002 yılında kurulan oldukça modern bir uzay araştırma şirketidir. SpaceX’in son yıllarda ağırlık verdiği Starlink Uydu Treni projesi, dünyanın yörüngesinde oluşturulmaya başlanan yeni bir uydu ağı projesidir. Bu projenin asıl amacı Dünya’nın en izole yerlerine dahi yüksek kaliteli interneti düşük gecikmeyle ulaştırarak Dünya’nın küresel en hızlı ve en ekonomik geniş bant internet hizmetini sağlamaktır.

Her ay yaklaşık 60 ila 120 arasında peş peşe uzaya fırlatılan onlarca Starlink uydusunun yan yana dizilerek bir tren vagonu gibi gökyüzünde parıldayarak sıralanmasıyla bu ad ile tanımlanan Starlink Uydu Treni projesi, yaklaşık 42 bin adet uydunun hesaplanan alanlara fırlatılmasıyla da tamamlanacaktır.

Starlink Uydularını Özel Kılan Özellikleri

Starlink Uydu Treni projesinde her alan her bir uydu, özel birleşimler, özel sensörler ve özel bir elektronik algılama sistemleri ile tasarlanmıştır. Dünya’nın yer kabuğundan yaklaşık 400 kilometre ile 1600 kilometre arasındaki farklı yüksekliklere yerleştirilen bu uydular, her biri bir bavul büyüklüğünde ve yaklaşık 260 kilograma sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yön değiştirme ve manevra yapabilme özellikleri ile tasarlanan bu uyduların, yörüngeden çıkma, üzerine gelen göktaşlarından korunma ve çarpışma önleyici özellikleri sayesinde de modern teknolojinin mükemmel uygulamalarını gözler önüne sergilemektedir. Yaklaşık çalışma ömrü 5 yıl olan Starlink uyduları, görev sürelerini tamamlamaları halinde tamiri mümkün olan bir arızaya sahip olursa belirli alanlara indirilerek arızaları giderilebilmektedir. Ancak sistemin tamiri mümkün olmayan bir sorunla karşılaşması halinde atmosferde kendisini yakarak imha etmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın