Çek Cumhuriyeti’nde 800 Gümüş Sikke Bulundu

Güney Bohemya’dan arkeologlar, 13. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan benzersiz 800 gümüş sikkenin keşfini duyurdular. Son derece iyi korunmuş olan sikkeler, Kral II. Premysl Otakar döneminde basılmıştır. Çek Cumhuriyeti’nde bulunan sikkeler, şimdiye kadar bu türdeki en büyük keşiflerinden biridir.

C: Vaclav Pancer, CTK

Tesadüfi keşif, bu ayın başlarında, Güney Bohemya’daki Sepekov köyü yakınlarındaki bir tarlada yürüyen bir adamın, birkaç madeni parayı bulmasıyla ortaya çıktı.

Pisek’teki Prachen Müzesi’nden bölgeye çağırılan arkeologlar “bracteate” adı verilen yaklaşık 800 gümüş sikke buldular.

Kendilerinden önceki ve sonraki yıllarda gelen sikkelerin aksine, brakteatlar tek taraflıdır. Oldukça büyük, çok ince ve çok miktarda gümüş içerirler. Arkeolog Tomas Hiltscher “Bulduğumuz bracteates, büyük olasılıkla II. Premysl Otakar döneminde basılmış, sikkelerin üzerinde bir daire oluşturan dört balığın tam ortasında kralın görüntüsünü bulunuyor.” dedi.

Arkeologlar, Pisek’te Sepekov yakınlarındaki bir alanda Kral II Premysl Otakar zamanından 13. yüzyıl gümüş sikkelerinden oluşan bir hazine keşfettiler [C: Prachenske muzeum v Pisku]

Yüzyıllar boyunca sürülen tarlada madeni paralar geniş bir alana dağılmıştı ve son derece iyi korunmuşlardı. Bulunan tüm paraların tek tip olması onların basımı yapıldıktan sonra direk buraya getirildiği ihtimalini üzerinde durulmasına neden oluyor.

Arkeolog Tomas Hiltscher yaptığı açıklamada: “Bu gerçekten eşsiz bir keşif. Orta Çağ’dan kalma tüm madeni para hazinesi çok benzersizdir ve bildiğim kadarıyla bölgede bu kadar büyük miktarda bracteate hiç keşfedilmemiştir. Burada keşfedilen sikkeler,  Çek Cumhuriyetindeki benzer buluntular arasında en büyüklerinden biridir.

C: Vaclav Pancer, CTK

Birisinin bu kadar büyük miktarda madeni parayı yerin altına saklamasının nedeni muhtemelen bir sır olarak kalacaktır. Büyük olasılıkla oraya asil bir adam veya kilisenin bir üyesi tarafından gömüldü, ancak bu da belirsiz kalacaktır.

13. yüzyılda bu sikkeler düzenli dolaşıma girmeye başladı. Artık soyluların bir ayrıcalığı değillerdi, bu yüzden daha zengin bir çiftçiye ait olabilirlerdi. Bölgeyi araştırırken 13. yüzyıla tarihlenen bir yerleşim keşfettik. Sadece bir çiftlik evi mi yoksa bütün bir köy mü olduğu tam olarak belli değil.” şeklinde konuştu.

Madeni paralar, muhtemelen bu yıl restore edildikten sonra Pisek’teki Prachen Müzesi’nde kısa süreli bir sergide, halka sunulacak.

Kaynak: Radio Prague International

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın