Bulgaristan’da Roma Kalesi Ortaya Çıkardı

Bulgaristan’ın Rusçuk bölgesindeki Shirokovo köyünün eteklerinde arkeolojik sezonun sonunda benzersiz bir Roma kalesi keşfedildi.

Rousse’deki Bölgesel Tarih Müzesi’nden arkeologlara göre yapı, beşinci yüzyıldan kalma bir kale.

Bölge yapı tekniğinden farklı inşa edilmiş kalenin kalıntıları (C:BNT)

Baniski ve Cherni Lom nehirleri boyunca iki Roma yolunu doğal olarak koruyan ve yerleşimin dışında kalan kale, bu bölgede pek bilinmeyen bir şekilde inşa edilmiş.

Kazı ekibinin lideri Deyan Dragoev: “Burada büyük rustik blokların inşasından bahsediyoruz. Yapıda ilginç olan şeylerden biri bu taş işçiliğini yapan kişilerin blokların üzerine baş harflerini kazımış olmalarıdır. Bir diğer ilginçlik ise bazı bloklarda farklı harflerin bulunmasıdır. Bu işaretler blokların tam olarak nasıl yerleştirilmesi gerektiğine dair bir ipucudur.” şeklinde konuştu.

Arkeologlar tarafından yapılan ön araştırma, gizemli kalenin birkaç yüzyıl sonra Bulgarların eline geçmesiyle, Krastovets kasabasının bir parçası haline geldiğini gösteriyor.

Şimdiye kadar, kazılarda yedinci yüzyıldan kalma madeni paraların yanı sıra metal parçalar, kemer tokaları ve broşlar ortaya çıktı. Arkeologlara göre burası, yıllarca ciddi ve derinlemesine incelemeye tabi tutulmalıdır. Ayrıca, kalenin bulunduğu alanın 12 dönüm olduğu tahminin ediliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın