Bulgaristan’da Bulunan Nesne Uzaylı Maskesi mi

Geçmişi MÖ 4-5 bin yıllarına dayanan, Avrupa kıtasındaki ilk tarih öncesi kasaba ve Avrupa’nın en eski tuz madenciliği merkezindeki bu yılki arkeolojik kazılar sona erdi. Bölge Provadia (kuzeydoğu Bulgaristan) kasabasının yakınında bulunmaktadır. Bölge üzerinde yıllardır çalışmalar devam etmektedir. Covid-19 salgını nedeniyle arkeologlar bu yılki çalışmalara yaz sonlarında başladı, ancak sezon son derece başarılı geçti.

Bulgaristan’ın kuzeydoğusundaki Provadiya yakınlarındaki tarih öncesi tuz madeninde bulunan MÖ 5. binyıldan kalma ağızsız tarih öncesi kil maskesi veya heykelcik. [C: BNR]

Prof. Vasil Nikolov ve ekibinin son bulgusu bir toplu mezar oldu. Buharlaşma havuzunun dibi kazılırken aralarında çocuklarında bulunduğu 6 kafatası bulundu. Kale bölgesi olarak tabir edilen alana gömülen kişilerin neden öldüğü şuan için bilinmiyor. O dönemde para birimi olarak kullanılan tuz ile ilgili bir çatışma yaşanmış ve bu çatışmada ölmüş olabilecekleri düşünülmektedir.

Bu yaz Provadia-Saltworks’teki en ilginç buluntular arasında eşsiz bir Geç Kalkolitik eser var. Antik seramik obje üçgen bir şekle sahiptir ve insan yüzünün antropomorfik bir görüntüsünü göstermektedir.

Bulgu bir maskeye çok benziyor ve üst kısmında stilize kulaklara benzer bir şey görülüyor. Ek olarak, nesnenin büyük olasılıkla asmaya yarayan iki deliği bulunuyor. Maskenin gözleri elips şeklinde, kaşları boyanmış ve burnu açıkça seçilebiliyor. Ancak en garip olan şey, insan benzeri görüntüsüne rağmen ağzının olmamasıdır.

Bu durum beraberinde komplo teorilerini de getirmektedir. Çoğu kişi bunun uzay giysisi giymiş bir uzaylı gibi göründüğünü söylüyor. Nesnenin sosyal hiyerarşide yüksek statünün bir sembolü olduğu varsayılmaktadır.

Bu yaz ki arkeolojik çalışmaların odak noktası, Saltworks’ün sur sistemleri ve 400 metrekarelik bir alana sahip iki katlı bir evin bölümleriydi.

Balkan Yarımadası’nın bu bölgesindeki en büyük ve tek kaya tuzu yatağı tuz madenciliğinin kökeni hakkında en geniş bilgi kaynağıdır. Tuz sayesinde, antik kentin sakinleri çok büyük bir servete sahip olmuşlardı.

Prof.Dr.Vasil Nikolov, bugünkü Provadia yakınlarındaki tuz yatağını, bölgedeki bir başka benzersiz alan olan ve dünyanın en eski işlenmiş altınının keşfedildiği Varna Kalkolitik Nekropolü ile birleştiriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın