Brezilya Amazon Halkının Diyetleri Yeniden Yapılandırıldı

Çevre Bilimi ve Teknolojisi Enstitüsü (ICTA-UAB) ve UAB’deki Prehistorya Dairesi tarafından yürütülen uluslararası bir çalışma, Brezilya’nın Amazon kıyısındaki Kolomb öncesi halkın diyetlerini yeniden yapılandırdı. Çalışma tropikal tarımsal ormancılığın bölgesel olarak değişken olduğunu gösterdi.

Sao Luas Adası’ndaki Bacanga arkeolojik alanı [F: André Colonese]

Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca, Amazon’daki Kolomb öncesi ekonomilerin kökenine ve evrimine artan bir ilgi oldu. Bununla birlikte, bu döneme ait insan kalıntılarının azlığı, bitkilerin, kara hayvanlarının ve balıkların bireysel diyetlere katkılarına ve dolayısıyla Avrupa ile temastan önce bu bölgedeki nüfus artışını ve kültürel değişiklikleri desteklemedeki rollerine ilişkin anlayışımızı sınırlamıştır.

Sao Luas Adası’ndaki Bacanga arkeolojik alanındaki seramik ile insan iskeleti [F: André Colonese]

Scientific Reports’ta yayınlanan bu yeni çalışmada, 1.000 ila 1.800 yıl önce Brezilya Amazon kıyılarında yaşayan insanların diyetlerini yeniden yapılandırmak için kararlı izotopik analiz ve Bayes Karıştırma Modelleri kullanıldı.

Çalışmada deniz kaynaklarına yakınlığına ve balıkçılığın kanıtlarına rağmen, diyetlerin esas olarak karasal bitkilere ve hayvanlara dayandığını buldular. Kara memelileri ve bitkileri, kalori alımının ana kaynaklarıydı. Kara hayvanları da balıklara kıyasla diyetteki proteinlerin ana kaynağıydı.

Taksonomik olarak tanımlanan hayvanlar arasında broket geyiği, yayın balığı, paca, cavia veya cutia gibi kemirgenler buldular. Ayrıca manyok, mısır, kabak gibi çok çeşitli yabani ve kültür bitkileri tüketildiği tespit edildi.

Colonese, “Sonuçlar, Amazonia ovalarında su ortamlarına yakın yaşayan Kolomb öncesi popülasyonlar arasında balıkların ana ekonomik bileşen ve en büyük protein kaynağı olduğu şeklindeki yaygın varsayımı sorguluyor” diyor. Sonuçlar, bu popülasyonların avlanma, orman yönetimi ve bitki yetiştiriciliğine büyük çaba harcadığını kanıtlıyor. Çalışmamız, tarımsal ormancılık sistemlerinden farklı gıda kategorilerinin Kolomb öncesi Amazon’daki popülasyonların kalori ve protein gereksinimlerini ne ölçüde karşıladığına dair eşi görülmemiş niceliksel bilgiler sağlıyor. Bu çeşitlendirilmiş geçim ekonomilerinin kültürel, demografik ve çevresel dönüşümleri tetiklediğine dair artan görüş birliğini destekliyor. ” şeklinde konuştu.

Kaynak: Barselona Özerk Üniversitesi (Autonomous University of Barcelona )

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın