Berlin Müzelerine Gizemli Bir Saldırı Yapıldı

Berlin’de kimliği belirsiz kişiler tarafında Berlin’in en ünlü müzeleri de dahil olmak üzere bazı müzelere saldırı yapıldı. Saldırılar düzinelerce sanat eserine zarar verdi. Yetkililer konu ile ilgili sessiz kalırken polis saldırganların izini sürüyor.

Almanya Berlin’deki Müzedeki Saldırılardan Bir Örnek

Berlin eyalet müzeleri müdürü Christina Haak  yapılan saldırı ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Haak, Almanya’nın başkentindeki UNESCO listesinde yer alan Müze Adası’daki üç kurumda yapılan saldırılarda Mısır taş heykelleri, lahitler, ve 19. yüzyıl tabloların bazılarının da dahil olduğu eserlere “yağlı bir sıvı” ile saldırı yapıldığını belirtti.

Alman ulusal medyası hasar alan eserlere atıfta bulunarak  “Savaş sonrası Almanya tarihindeki sanat ve antikalara yapılan en büyük saldırılardan biri” olarak nitelendirdi.

Bir basın mensubu saldırıyı yakından görüntülerken

Eyalet adli soruşturma dairesi (LKA), “sergilenen sanat eserleri ve eserlere verilen maddi hasar” konusunda soruşturma başlattığını söyledi.

LKA ceza bölümü başkanı Carsten Pfohl düzenlediği basın toplantısında, davanın başlangıçta soruşturmayı korumak için kamuoyuna açıklanmadığını söyledi.

Saldırıda ok sayıda tarihi eser zarar gördü

Polis saldırının 3 Ekim Alman Birlik Gününde yapıldığını tespit etti. Yetkililere göre saldırı  Pergamon Müzesi, Neues Müzesi ve Alte Nationalgalerie’nin açılış saatlerinde meydana geldi. O gün müzeyi ziyaret eden 3.000 kişinin bulunması polisin işini zorlaştırıyor. Ayrıca ilk izlenen görüntülere göre şüpheli bir duruma rastlanmadı.

Mısır koleksiyonunun yöneticisi Friederike Seyfried, restorasyon çalışmasının “kapsamlı” ve karmaşık olacağını çünkü renksiz yağlı sıvının birçok farklı türde malzemeyi lekelediğini söyledi. “Petrolü içerikli maddeleri öylece silemezsiniz, bu saldırı beklemediğimiz acı bir deneyim” dedi. Ayrıca Müzelerin koleksiyonlarının tam bir envanterinin alındığını, ancak toplam hasarın ancak restorasyon çalışmaları tamamlandığında tahmin edilebileceğini söyledi.

Berlin’de lahitlerde dahil olmak üzere çok sayada esere zarar verildi

Berlin gazetesi Tagesspiegel , 3 Ekim için bilet rezervasyonu yaptıran müze ziyaretçilerinin soruşturmada yardım istemek için polis tarafından arandığını söyledi.

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Berlin Müzeler Adası, Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin efsanevi büstü ve Babylon’un İştar Kapısı gibi değerli eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Müzeler her yıl yaklaşık üç milyon ziyaretçi çekiyor ve büyük bir yenileme ve genişletme sürecinden geçiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın