Batman Aslında Antik Bir Maya Tanrısı Mı

Mitoloji, Filim, Sırlar ve Gerçekler…

Antik geçmiş bizlere çok şey anlatıyor. Bir seri olarak planladığım milyon dolarlık sinema filmlerde arkeoloji ve mitolojinin izlerini arayacağız. Bu yazımızda da konumuz Batman olacak.

Antik bir tanrı ve onu günümüz baş yapıtlarından biri yapan serüven
Antik bir tanrı ve onu günümüz baş yapıtlarından biri yapan serüven

Birçoğumuz gerek ülkemizin bulunduğu konum gerekse yaşadığımız topraklarda birçok büyük medeniyetin kurulmuş olmasından dolayı batı ve doğu mitolojilerine aşinayızdır.

Ama Amerika gibi uzak kıtalara ait mitolojilere ise kıta kadar uzak kaldığımız bir gerçektir. Maya, Aztek ve İnkalar yakından incelendiğinde oldukça zengin bir mitolojiye sahip oldukları görülür.

Maya, Aztek ve İnka gibi birçok antik Amerikan halkları yarasa tanrıya inanıyordu.
Maya, Aztek ve İnka gibi birçok antik Amerikan halkları yarasa tanrıya inanıyordu.

Mayalar günümüzden 2000 yıl önce Camazotz adında insan vücutlu yarasa başlı sahip tanrıya inanıyorlardı.

Sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan aşağıdaki fotoğraf üzülerek söylemeliyim ki Mayalara ait antik bir eser değil. Bu eser 2014 yılında bir tasarım yarışması için yapıldı. Meksika Tasarım Müzesinde sergilendi ve kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından satın alındı.

Sosyal medyada yer alan 2014 yılı batman tasarımı Antik bir eser değildi.
Sosyal medyada yer alan 2014 yılı batman tasarımı Antik bir eser değildi.

2014’de düzenlenen

Tek Yarasa Adam Batman Değil

Batman’ın kökenleri günümüz Meksika’sındaki yaşamış ve uzun süredir kayıp bir medeniyete kadar izlenebilir.

batman
Batman

Batman’ın bu noktada geceyi, ölümü ve fedakarlığı sembolize eden gizemli bir tanrı olan Camazotz’dan esinlendiği ise açıktır. Aslında Camazotz’ Antik Maya halkı arasında oldukça popülerdi. Araştırmayı derinleştirdiğimizde Camazotz’un, Popol Vuh’da ayrıntılı bir şekilde anlatıldığını görüyoruz. Bu açıklamalar bize gösteriyor ki günümüz Batman’ına oldukça benziyor.

Antik Maya Tanrısının Bir Camazotz heykeli
Antik Maya Tanrısının Bir Camazotz heykeli

Antik Popol Vuh Kitabı ve Camazotz

Popol Vuh, günümüz Guatemala’sında yaşayan Maya halkının eflsanevi ve tarihi anlatımlarını içeren bir kitaptır. Bu kitap öylesine değerlidir ki Kutsal kitap veya Mayaların İncili olarak adlandırılmaktadır.

antik Popol Vuh kayatlarında yarasa tanrısı
Popol Vuhda yarasa tanrı

Mayaların Antik kitabı Popol Vuh’a bakarsak, bu efsanevi tanrının birkaç tanımını buluyoruz. Popol Vuh’da Camazotz, Maya ikiz kahramanları Hunahpú ve Ixbalanque’ın; Xibalbá isimli yeraltı dünyasındaki maceraları sırasında karşılaştıkları yarasa benzeri canavarlara atıfta bulunan yaygın bir addı.

antik mayaların yarasa tanrısı
Antik Mayaların Kitabı Popol Vuh‘da Yarasa Tanrının Yazılışı

Camazotz, iki eski Maya kelimesinin birleşiminden meydana geliyor. Bu kelimeler (K’iche)  “ölüm” ve (kame) “yarasa” olarak çevrilen sotz’dur.

Antik Sırlar Son Sözler

Sonuç olarak ünlü sinema filmi Batman’ın bire bir Maya tanrısı olduğunu iddia edemeyiz. Ama şurası kesin ki, mitolojik tanrı bu karakterin yaratılmasında bir esin kaynağı olmuştur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın