Artvin’de 1500 Yıllık Armut Ağacı Tespit Edildi

Artvin’de Türkiye’nin en yaşlı armut ağacı tespit edildi.  6,5 metre çevre uzunluğu ve 2,1 metre gövde çapıyla dünyanın da en yaşlı armut ağacı olabilir. 1.500 veya 2.000 yaşında olduğu düşünülen 18,5 metre uzunluğa sahip ağacın tescilleme çalışmaları başlatıldı

Daha önce Artvin’in Murgul ilçesinde Türkiyenin en geniş çaplı porsuk ağacı keşfedilmişti. Şimdi Şavşat ilçesi Yoncalı köyünde dünyanın en yaşlı ve en geniş çaplı olduğu düşünülen armut ağacı keşfedildi. Güllizar Altun’un evinin bahçesinde asırlardır meyve veren ağaç köy halkının da yakın korumasında.

Armut ağacının tescili için Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı akademisyenleri harekete geçti. Ağaç üzerinde yapılan çalışmalar ile 6,5 metre genişliği, 2.1 metre çapa sahip ağacın 1500-2000 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Bu boyutları ile hem Türkiye’nin hem de Dünyanın en büyüğü ve en yaşlısı unvanını almaya aday görünüyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, ülkemizin ve dünyanın en yaşlı armut ağacını Artvin Şavşat Yoncalı köyünde tespit ettiklerini belirtti.

“BURADAKİ AĞAÇ DÜNYADAKİ EN YAŞLI ARMUT AĞACI OLARAK GÖZÜKÜYOR”

Tüfekçioğlu yapmış olduğu açıklamada, ”Ağacın, 6,5 metre çevresi 2,1 metre çapı 1500 -2 000 arasında da yaşı var. Bu ülkemizdeki en yaşlı armut ağaçlarından bir tanesi. Bizim bildiğimiz kadarıyla dünyada da en yaşlı.

Dünyada Amerika’de bir armut ağacı var, yaklaşık 410 yaşında Romanya’da 610 yaşında bir armut ağacı olduğunu bilgilerimizde mevcut. Buradaki ağaç dünyadaki en yaşlı armut ağacı olarak gözüküyor. Gerçekten harika bir ağaç. Halen canlı ve armut vermeye devam ediyor. Burada korunmuş olması çok büyük bir şans. Genetik kaynak olarak da çok önemli. Bu ağaçlardan tohum alma genetik çalışmalar yapma noktasında çok önemli. Bugüne kadar tescil altına alınmış olmaması ciddi bir eksiklik. Bizde bilimsel veriler eşliğinde tescil edilip koruma altına alınması için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bu bölge için Artvin için Şavşat için temel bir değer. Muhakkak korunması gerekmektedir. Ağacın durumu oldukça iyi ve daha sağlıklı gözüküyor. Kuruma belirtisi yok. Bu ağacı koruma altına alarak önemli bir iş yapmış olacağız. Bunun heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Aldıkları numuneler sonrası ağacın tam yaşının laboratuvarlar ortamında tespit edeceklerini belirten Tüfekçioğlu, “Bizim kesin olmayan tespitlerimize göre dünyadaki en yaşlı ağacı olacak. Anıt ağaç olarak tescillenmesi için elimizdeki verilerle beraber Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuracağız. Ağacın tescil altına alınarak korunması çok önemli. Çünkü bunlar bizler için önemli genetik kaynak ve ekolojik değer” ifadelerini kullandı.

78 yaşındaki evinin bahçesinde bulunan armut ağacının sahibi Gülizar Altun, kendi arazilerinde bulunan armut ağacının gelin geldiğinden beri bahçesinde olduğunu ifade etti. Altun “Ata dedelerimizin babalarından beri bu ağaç burda duruyor. Bu ağacın devlet tarafından koruma altına alınmasını isteriz” biçiminde konuştu.

Ayrıca ağacın bazı parçaları laboratuvarda incelenecek ve kesin yaşı belirlenmeye çalışılarak ağaç tescil edilecek.

Kaynak: Hürriyet

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın