Antik Nedir Sözlükteki Yeri ve Anlamı

Merhaba, bu yazımızda sizlerle beraber aslında benimde cevabını uzun süre önce bilmediğim bir sorunun yanıtını aramaya çalışacağız. İsterseniz lafı fazla uzatmadan Antik Nedir sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım.

Antik deyince hepimizin aklına birçok şey gelmektedir. Bunlardan en belirgin olan böyle tarih ile ilişkisi olan düşünceler olsa gerek. Çevremizden ve sosyal yaşantımızdan kaynaklı olmasından olacak örneğin eski model bir ürün veya obje görüldüğünde insanlar “antikaya bak” derler. Aslında bakacak olursak bir bakıma doğru bir cümle. Neden derseniz birazdan sizlerle beraber bunu açıklığa kavuşturacağız.

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır.

Antik Kelimesinin Kökeni Ne?

Her toplumun dili zamanında etkileşimde bulunduğu toplumların dilleri ile hep alışverişte bulunmuştur. Bunu biraz daha açmam gerekirse, insanlar yapıları gereği sosyal ve etkileşime girmeyi seven varlıklardır. Bu onlara birçok yararda bulunsa da elbette her şey gibi bazı zararı olması da olasıdır. Mesela bazı kelimelere anlam vermeyiz veya çok derin anlamlıdırlar. İşte bunun gibi sözcükler başka toplumlardan bizim dilimize geçmiş olan sözcüklerde çokça görülür.

Antik kelimesi tarihi bir terimdir.

Dilimize sıfat görevi bulunmaktadır.

Kökeni ise Fransızcaya dayanmaktadır.

Türkçe karşılık olarak eskil kelimesi önerilmiştir.

Güzel Sanatlarda Bulunan Anlamı!

Antik kelimesinin bir tarihi terim olduğunu gürdük. Eski uygarlıklar gelecek nesillere birer imza niteliği taşıyan tarihi eserler bırakmak için güzel sanatlara yönelmişlerdir. Eski Yunan ve Roma imparatorluklarında antik kelimesi heykel gibi klasik yapıtlarına verdikleri bir isim olarak kullanılır. Özetle ilk çağlardaki Eski Roma, Mısır ve Yunan-Latin uygarlıkları ile ilgili olan anlamında kullanılır.

Almanca da antik kelimesi “antike” diye kullanılır.

Augustus von Prima Porta (20-17 v. Chr.), aus der Villa Livia in Prima Porta, 1863

Antik İle İlgili Bazı Cümleler!

• Ali tüm gün boyunca Antika dükkanının önünde dolaştı.
• Ağustosböceği antik çağlardan beri ilgisizliği temsil etmiştir.
• Müzeden içeri girdiğimizde antik dönem eserler göz kamaştırıyordu.
Antik dünyanın 7 harikası geçmişte insanların muhteşem bir ön görüye sahip olduklarının kanıtıdır.

Yukarıda da sizlere kısaca bahsettiğimiz gibi aslında Antik kelimesi bir tarihi terimdir. Birçok insan tarafından kullanılan ve tam olarak anlamını bilinmeyen bu kelimenin, farkında olmadan doğru olarak kullanıldığına da şahit oluyoruz.

Umarım beğenmişsinizdir başka bir yazıda görüşmek üzere, diğer yayınlarımıza göz atmayı unutmayın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın