Antik Mısır Takımyıldızlarının İsimleri Bulundu

Mısır’daki Esna tapınağı hiyeroglif süslemeleriyle beraber yapımının yaklaşık olarak 200 yıl sürdüğü tahmin edilmektedir. Alman-Mısır araştırma ekibi, yaklaşık 2.000 yıllık yazıtların orijinal renklerini ortaya çıkardı. Kalın kurum ve kir katmanlarından arınmış olan rölyefler ve yazıtlar artık parlak renkleriyle yeniden kendine hayran bırakıyor.

Esna Tapınağı [C: Ahmed Amin]

Mısırbilimci Profesör Christian Leitz liderliğindeki proje ile, Anti Mısır takımyıldızlarının isimlerini içeren yeni yazıtlar keşfedildi. Restorasyon çalışmaları, Tübingen Üniversitesi Eski Yakın Doğu Çalışmaları Enstitüsü (IANES) ve Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı işbirliği ile yapılıyor.

Tapınak, Mısır’daki Luksor’un 60 kilometre güneyindeki Esna’da bulunuyor. Esna Tapınağı 37 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde, 15 metre yüksekliğindedir ve kumtaşından yapılmıştır. Çatı 24 sütunla desteklenmiş ve bu sütunlar farklı bitki motifleri ile süslenmiştir. Yapı Mısır Tapınak Mimarisinde tam bir istisnadır.

Restore edilmiş bir sütun başlığı, süslemeler renkli olarak görülüyor [C: Ahmed Amin]

Ayrıntılı süslemelere sahip tapınakta çalışmalar muhtemelen 200 yıl kadar sürdü. Esna tapınağı, astronomik tavanı ve özellikle hiyeroglif yazıtları ile ünlüdür. Bunlar günümüzde koruma altındadır.  Zamanın dini fikirlerini ve alandaki kült olaylarını anlatan en yeni hiyeroglif kaynakları olarak kabul edilirler.

Orijinal renklere ulaşmak için yapılan çalışmadan bir görüntü [C: Ahmed Amin]

Tapınağa ait 19. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına ait kartpostallarda evlerin ve barakaların doğrudan duvarlarına inşa edildiği görülüyordu. Ayrıca tapınağın salonu 19. yüzyılın ilk yarısında geçici olarak pamuk deposu olarak hizmet verdi.

Yapılan restorasyon ile toz kurumları, kuş pisliği gibi katmanlar kaldırıldı ve orijinal renklere ulaşıldı. 2000 yıl öncesindeki renklerin ilk hallerine ulaşılması Mısır Bilimciler için paha biçilemez bilgiler verdi. Bazı hiyeroglifler sadece bir kabartma şeklinde ve tek renk mürekkep ile boyanmıştı.

Çalışmalar sonucunda tamamen kapanmış ve varlığından haberdar olunmayan Antik Mısır Takımyıldızlarının isimlerine de ulaşıldı.

2018’den beri, Tübingen üniversitesinden araştırmacılar, boya katmanlarını ortaya çıkarmak, korumak ve belgelemek için Mısırlı yetkililerle birlikte çalışıyor. Koronavirüs salgını sırasında bile çalışmalar 15 restoratörden oluşan bir ekiple devam etti.

Çalışmalar belirli aralıklarla değerlendirildi ve çevrim içi yayın araçları ile kamuoyu ile paylaşıldı.

Yeni Keşfedilen Antik Mısır Takımyıldızları ve İsimleri

Kaynak: Tübingen Üniversitesi

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın