Anglo-Sakson Kızın Kafatasının Analizi Yapıldı

Anglo-Sakson genç bir kızın kafatasının analizi yapıldı. Genç kızın burnu ve dudakları kesilmiş gibi görünüyordu.  Ayrıca kafatası kırılmış ve muhtemelen kafa derisi de yüzülmüştü.

Genç Anglo-Sakson kızın kafatası, kesik burun ve dudak önden görünüm ve kırık kafatası arkadan görünüm [F: Garrard Cole, Antik Çağ]

Hampshire, Oakridge’de ortaya çıkarılan kalıntılar üzerinde yapılan radyo karbon araştırmaları yapıldı. Araştırmalar bu korkunç ceza biçiminin MS 776-899 yıllarında uygulandığını tarihledi.

Zavallı genç kadının neden korkunç bir şekilde yüzüne zarar verdiği tam olarak bilinmese de, bir zamanlar rutin olarak kadın suçlularla bu tür cezalar veriliyordu.

Araştırmacılar, bu tür cezaların zina yapanlara, hırsızlara ve daha şiddetli eylemlerden suçlu olan suçlulara verildiğini söylüyor.

Üst çene ve kalmış birkaç azı dişi

1960’larda ortaya çıkarılan kafatasını inceleyen İngiliz uzmanlar, kafatasının 15-18 yaşındaki bir genç kıza ait olduğunu ve muhtemelen doğrudan aldığı bu yaralardan öldüğünü söylediler.

Londra Üniversitesi Koleji’nden arkeolog Garrard Cole liderliğindeki ekip, ‘Bu vaka, Anglosakson İngiltere’sinde acımasızca yüz yapılan saldırının ilk somut örneği gibi görünüyor.’ dedi.

Kafatası, bir konut arazisinin kazıları sırasında tesadüfen bulundu. Kafatasına ait bir iskeletin var olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Örneği ilk kez kapsamlı bir şekilde analiz eden ekibe göre, kafatasına açılan yaralar, kadının iyileştiğine dair hiçbir işaret göstermiyor ve muhtemelen kısa bir süre sonra öldüğünü gösteriyor.

Bu izler, burnu çevreleyen kemiği kesecek kadar derin olan bir kesiği, ağzında benzer bir kesik izini ve kafa derisi ve kemiğinde saldırgan bir sarsıntı girişimiyle tutarlı bir yara içeriyordu.

kadının iyleştirildiğine dair bir iz bulunmuyor – muhtemelen kısa bir süre sonra öldüğünü gösteriyor. Bu izler, burnu çevreleyen kemiği kesecek kadar derin bir kesik, ağzında benzer bir kesik ve kafa derisinin yüzülmesi ile tutarlı bir yara içeriyordu [F: Garrard Cole , Antik]

Bir kişinin yiyecek ve su kaynaklarına ışık tutabilen kafatasının izotopik analizinin sonuçları, gencin Oakridge’in yerel bir sakini olma ihtimalinin düşük olduğunu gösterdi.

Oakridge’deki kazılarda ayrıca bir Romano-İngiliz cenazesinin kalıntıları, bir kuyu ve bir Demir Çağı yerleşiminin izleri bulunmuştur.

Bununla birlikte, araştırmacılar, kafatasının bulunduğu kazı alanının ‘normal’ bir Anglo-Sakson topluluğu mezarının bir parçası olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Tarihsel kayıtlara göre, bu dönemdeki izole gömüler genellikle sosyal olarak dışlanmış olanlarla ilişkilendirildi (yerel mezarlıkların dışına gömülen kişiler). Ekip, kadının gömüldüğü yer ve şeklinin onun için verilen cezanın bir parçası olabileceğini açıkladı.

Çalışmanın tüm bulguları Antiquity dergisinde yayımlandı .

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın