Orion

Antik Sırlar Kurucusu ve Yöneticisi
Orion

Arkeoloji Çingene Kızı Mozaiği Neden Bu Kadar Ünlü?

  • 33
  • 0

Çingene Kızı Mozaiği ve ABD'den Ülkemize İade Edilen Parçaları

Onu neredeyse hepimiz tanıyoruz, sadece ülkemizde değil, dünyadaki en bilinen mozaiklerden biri… Çingene Kızı mozaiği…

Çingene Kızı mozaiği, Gaziantep Müzesi Müdürlüğü başkanlığında Zeugma Antik Kenti'nde 1998 yılı sonbaharında yapılan kurtarma kazılarında bulunmuştur.Çingene Kızı Mozaiğinin Neden Bu kadar önemli olduğuna geçmeden önce; bulunduğu yer ile biraz bilgi vermek istiyorum.

Zeugma Antik Kenti , Gaziantep ili, Nizip İlçesi , Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri'nin kıyısında yer alır. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan Zeugma Antik Kenti; Fırat'ın geçilebilir en sığ yerinde olması, askeri ve ticari bakımdan çok stratejik bir bölge olması nedeniyle tarihin her döneminde önemini korumuştur. Zeugma, özellikle Roma döneminde, sanat alanında çok ilerlemiş, zengin villaları süsleyen...
Çingene Kızı Mozaiği Videomuz Yayınlandı.
Tarihte Kurulmuş 16 Türk Devleti ve Bayrakları
  • 14,271
  • 3
Tarihte kurulmuş olan bağımsız 16 Türk devleti bile, "2 Türk bir araya gelince devlet kurar." sözünün ne kadar gerçekçi bir söz olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu videoda tarihte kurulmuş 16 Türk devletinin kuruluş ve yıkılış yılları ve bayraklarını vereceğim.


Tarihsel sıralamaya bakarak Türk tarihinin kurulan bu devletler ile başladığını savunmak yanlış olacaktır bunu da öncelikli olarak belirtmekte fayda vardır. 16 Türk devleti Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız ile temsil edilmektedir. Ortada bulunan Güneş ise Türkiye Cumhuriyetini temsil etmektedir.
16 Büyük Türk Devletini anlatan videomuz yayınlandı.
Arkeoloji Antik Dünyanın 7 Harikası
  • 408
  • 0
Antik dönemde yapılmış bu harikalar, dinin, mitolojinin, sanatın, gücün ve bilimin birer simgeleriydi. Bizim için ise yedi harika, insanoğlunun çevresini değiştirme ve muhteşem yapılar yapabilme yeteneklerinin bir simgesi gibi görülüyor. Bu videoda Antik dönemde yapılmış Dünyanın 7 Harikasını ve bu kavramın nasıl ortaya çıktığını inceledik. İyi seyirler.

Dünyanı 7 Harikasını Anlatan Videomuz Yayınlandı.
Horusun Gözü ve Sırları Konulu Videomuz Yayınladı
  • 17,971
  • 5
Hazırlamış olduğumuz videolarımızın bir yenisini daha yayınlamış bulunuyoruz kısaca videomuzun içeriği şu şekildedir. İyi seyirler...

Antik Mısır birçok sırrı hala tama olarak çözülememiş bir medeniyettir. Bu yazıda RA’nın gözü olarak da bilinen Horus’un gözü hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bu yazı 3 bölümde oluşacak…

1. Bölüm: Horus’un gözünün ortaya çıkışı miti.

2. Bölüm: Horus’un gözündeki sayısal oran ve sırları.

3. Günümüzle bağlantılı sırlar, düşündürdükleri ve sorular
Horusun Gözü ve Sırları Konulu Videomuz Yayınladı.
Duyurular Antik Sırlar Yotube Kanalımız Açıldı
  • 290
  • 0
Uzun zamandır emek verdiğimiz Youtube kanalımız açılmıştır. Açılışı "Cengiz Han'ın Kayıp Mezarı" videomuz ile yaptık. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.


Destek için lütfen aşağıdaki linke tıklayarak kanalımıza abone olunuz.
=====> https://www.youtube.com/channel/UCdbCMbG9qkqc6JIoH0t5TFg <======

Facebook

Instagram

Üst