Arkeoloji Gizemi Çözülememiş 10 Arkeolojik Bulguyu İnceliyoruz

 • 589
 • 0

Arkeoloji bilimi nedir? Arkeologların yapmış oldukları kazılar ve elde ettikleri bulgular ile günümüzde halen çözemediği 10 Arkolojik bulgu...

Sıralamamız şu şekilde:

10- Cengiz Han'ın Mezarı
9- Sthonehenge
8- Torino Kefeni
7- Ölü Deniz Parşömenleri - Bakır Tomar Hazinesi
6- Kutsal Ahit Sandığı
5- Voynich El Yazması
4- Nuh'un Gemisi
3- Paskalya Adası Halkının Yok Oluşu
2- Antikitera Düzeneği
1- Göbeklitepe


Emek verilmiş videomuzu beğenmeyi ve youtube kanalımıza abone olmadıysanız kanalımıza abone olmayı unutmayın. İyi seyirler...

Arkeoloji Filmi Bile Yapılan Kristal Kafatası Gerçek Mi?

 • 812
 • 0

Olmak yada olmamak, işte bütün mesele bu.

Merhaba Arkadaşlar Videoya geçmeden önce bize destek vermek için kanalımıza abone olmayı ve videoyu beğenmeyi unutmayın. Şimdiden Teşekkürler.

Bu videoda British Museum’da sergilenen Kristal Kafatası gerçek mi, uzaylılar mı yaptı, bir benzerinin yapılması mümkün mü? Gibi sorulara cevap arayacağız. Giriş introsunda elimde tuttuğum kafatası hariç video içerisindeki tüm fotoğraflar Müzede sergilenen kafatasına ait.

Kristal Kafatası Müze Koleksiyonuna Nasıl Girdi?

Kafatasını 1897’de New York’daki Tiffany isimli bir şirket satın alıyor. Bu satın alma sırasında kafatasının 1863 yılından önce İspanyol bir subay tarafından Meksika’dan getirildiği söyleniyor. Daha sonra kafa tası bir İngiliz koleksiyonere satılıyor. Koleksiyonerin ölümünden sonra Fransız bir antikacı tarafından satın alınıyor ve sonrasında tekrar Tiffany’nin mülkü oluyor. Son olarak ise British...

Arkeoloji Lycurgus Kupasının Sırrı

 • 2,710
 • 3
Antik Roma’da kullanılmış 1600 yıllık bir kadeh uzunca yıllar dikkatleri üzerinde topladı. Kadehin sırrını çözmeye çalışan uzmanlar 1950 yılından 1990 yılına kadar başarılı olamamışlardır. Trakya Kralı Lycurgus'u içeren bir sahneyi taşıdığı için Lycurgus Kupası olarak bilinen cam kadeh, şu an halen British Museum'da sergilenmektedir.


Cam kadeh üzerinde bulunan sanatsal formların dışında başka bir öneme sahipti. Bunu anlayabilmek için cam kadehin dış yüzeyine ve iç yüzeyine ışık tutulması gerekiyordu. Dış yüzeyine ışık kaynağı geldiğinde cam yeşim renginde görünürken, ışık kaynağı iç yüzeye tutulduğunda ise kan kırmızısı bir renk alıyordu. İçi boşken bu şekilde renk alan kupanın içine konulan sıvılara göre de renk değiştirdiği düşünülüyor. Ama içine sıvı konularak bir deney yapılmasına müze tarafından müsaade edilmemektedir.


Lycurgus Kupası iç...

Arkeoloji Türkiye'nin Mumyaları ve Sırları

 • 1,104
 • 1

Çeşitli kimyasal işlemler uygulanarak çürümesi önlenen ve bozulmadan kalması sağlanan cesede mumya denir. Mumya her ne kadar Mısır kültürüne ait olarak bilinse de, Eski Türk ve Anadolu kültüründe de vardır.

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü birçoğumuzun bilmediği Anadolu mumyalarını görünce çok şaşıracaksınız.

1 Numara Sarışın Rahibe Mumyası

sarışın rahibe.jpg


Niğde müzesinde sergilenen bu mumyaya ‘Şarışın Rahibe’ denilmesinin sebebi saçlarının sarı olması ve Yılanlı Kilise ismi verilen bir kiliseden çıkartılmış olmasıdır.
Mumya 21, 22 yaşlarında ve 1,62 cm boyunda genç bir kadına aittir.
Sarışın Rahibe kefene benzeyen bir örtü ile kaplanmıştır. Başında saçlarını iki yana ayıran bir bandana bulunmaktadır. Elleri göğsü üzerinde çapraz biçimde durur ve sağ elinde işlemeli bir mendil tutar.
Hıristiyan inancına göre gömüldüğü düşünülen mumya 1000 yıllıktır.

2 Numara Çocuk Mumyaları...

SELAHADDİN EYYUBİ (Selahaddin Yusuf bin Eyyub) (1138-1193)

 • 724
 • 3
SELAHADDİN EYYUBİ (Selahaddin Yusuf bin Eyyub) (1138-1193)


Bugün sizlerle Mısır'da kurulmuş Türk-İslam devletlerinden olan Eyyubiler Devletinin kurucusu, namı diğer Kudüs Fatihi, Selahaddin Eyyubi'yi tanıyacağız. Değerli bir komutan ve devlet adamıdır. Asıl adı Selahaddin Yusuf bin Eyyub'dur. Tanınmış bir ailenin mensubuydu, dedesi Şadi Bağdat valisi Bihruz'un yakın arkadaşıydı ve oğlu Necmeddin Eyyub'un Tikrit kumandanlığına atanmasını sağlamıştı. Annesi Selçukluların Harim emiri Şihabeddin Mahmud ibn Tokuş el-Harim'un kızkardeşiydi. Tarihler 1138'i gösterdiğinde Tikrit'te Selahaddin Eyyubi dünyaya gelmişti. Eyyubiler Devleti ve hanedanlığının kurucusu olan Eyyubi'nin soyu Yemen Araplarına dayanmaktaydı. Bu aile Basra'dan Azerbaycan'a göç etmiş ve bölgede yer alan Kürt aşiretlerinin etkisiyle de Kürtleşmiştir. Suriye de bulunan Selçuklu atabeyi, Nureddin Zengi'nin çağrısı üzerine babası Necmeddin Eyyub, Suriye'ye göç ederek...

Arkeoloji ULUBURUN BATIĞI'NIN KEŞFİ (3300 YILLIK BİR SİMGE)

 • 1,911
 • 4

ULUBURUN BATIĞI'NIN KEŞFİ(3300 YILLIK BİR SİMGE)

Bu gün sizlere Uluburun Batığı konusunda bilgi vermek istedik. Bu keşif tüm dönemlerin en önemli ve nadir arkeolojik keşifleri arasında yer almaktadır. Paylaşımımızı daha anlaşılır kılmak adına, konu içerisinde yer alan belki herkesçe bilinmeyen kelimelerin veya bir takım arkeolojik terimlerin ne anlama geldiğini yazımızın sonunda açıkladık, umarım faydalı olur ve keyifle okursunuz.

uluburun-batigi-deniz-ticaretinin-3300-yillik-simgesi-10387681.jpeg


Uluburun Batığı, günümüzden 36 yıl önce sünger avcılığı ile uğraşan Mehmet Çakır tarafından sünger çıkarmak için daldığı bir gün tesadüfen keşfedilmiştir. Mevki olarak, Antalya’nın Kaş ilçesinin 8 km açığında, denizin ortalama 50 m derinliğinde bulunmuştur. Geminin, M.Ö. 1280'li yıllarda, şiddetli rüzgar sebebiyle kayalara çarparak battığı düşünülmektedir. Bu geminin yaşı, geminin yapımında...

Arkeoloji 2018 Yılının En Büyük 10 Arkeoloji Keşfi

 • 828
 • 0
Arkadaşlar emek vererek hazırladığımız yeni videomuz sizlerle


Yeni videolardan haberdar olmak ve bize destek için bağlantıya tıklayarak kanalımıza abone olun.

2018 yılında pek çok büyüleyici arkeolojik keşif yapıldı. Dünyanın en eski peyniri ve dünyanın en eski bira fabrikası bu keşiflerlerden bazılarıydı. Keşifler arasında medyada yer bulan ve açıldığında eski bir laneti ortaya çıkaracağına inanılan siyah lahit gibi oldukça ilginç keşiflerde vardı.

İşte bu video da arkeologların 2018 de ortaya çıkardıkları büyüleyici keşiflere bakacağız... Sıralamaya Geçmeden önce videolardan haberdar olmak ve bize destek için kanalımıza abone olmayı unutmayın. İyi seyirler…

1) Büyük Siyah Lahit ve Kırmızı Suyu
Mısır'ın İskenderiye kentinde inşaat için yapılan kazıda 30 ton ağırlığında siyah bir lahit bulundu. Bu ilginç ve gizemli lahit ağırlığı...

AMAZON KADINLARI ASLINDA TÜRK MÜDÜR?

 • 1,875
 • 4
Arkadaşlar Youtube Kanalımıza Destek Olmak için Abone olmayı Unutmayın..

Abonelik için tıklayın ======> https://goo.gl/a1s4MV


AMAZON KADINLARI ASLINDA TÜRK MÜDÜR?

Amazon kadınları, tarihi kaynaklara ve bir takım belgelere göre, Anadolu’nun kuzeyinde Karadeniz bölgesinde yaşadığı söylenen ve sadece kadınların oluşturduğu bir kavmin adıdır. Amazon kadınlarının oluşturduğu bu topluluk içinde erkeklere asla yer yoktur. Hatta bu kadınlar erkekler ile sürekli savaşan bir kavimdir ki, amaçları dişi egemenliğinin devamını sağlamaktır. Bu düşünceleri sayesinde Amazon kadınları, günümüz kadınlarının adından sıkça bahsettiği bir konu olmuş hatta feminist düşüncenin sembolü haline gelmiştir. Öyle ki Amazon kadınlarına ait bir çok efsanenin, filmin ve romanında var olması onlara olan ilgiyi açıkça göstermektedir.

Amazon kadınlarının en belirgin özelliği güçlü olmalarıdır. Savaşçı bir kimliği de sahip olan bu kadınlar ata binmede oldukça ustadırlar...

Arkeoloji Tutankhamon'un En Özel 10 Hazinesi (Yeni Video)

 • 1,784
 • 0

Arkadaşlar videoyu izlemenizi öneriyorum, çünkü videoda daha fazla eser bulunmaktadır.

Kral Tutankhamon Mezarı insanları hayrete düşürecek kadar muhteşem hazineleri içeriyordu. Howard Carter’ın muhteşem bulgusu tüm dünyada ses getirmişti. Çünkü çoğu saf altından yaklaşık 3000 ayrı eser el değmeden günümüze kadar ulaşabilmişti.

Eserler, firavunun öbür dünyadaki yaşamı için gerekli olan tüm detaylar düşünülmüş ve ona göre hazırlanmıştı. Mezar içerisine konulmuş bu nadide eserleri sınıflandırmak uzmanların tam 10 yılını almıştı.

Biz bu eserlerden en dikkat çeken 10 eseri sıralamaya çalışacağız. Kriterimiz eserlerdeki ilginçlik, sanatsal değer ve zenginlik göstergesi olacak.

10) Tutankhamon'un Senet Oyunu...

Sfenks , Mısırın En Büyük Heykeli

 • 15,364
 • 12

Bir otobüsten daha uzun patileri, arkasını sarmalayan kıvrılmış bir kuyruk ve yaklaşık 50 Adet Jumbo Jet'in ağırlığına eş değer ağırlıkta bir gövdesi ile başı bir insan , vücudu ise bir aslan olan bu devasal heykelin adı Sfenkstir.

70 Metrelik uzunluğu ve 20 Metre yüksekliği geçen boyu ile Sfenks , Mısırın en büyük heykelidir.Antik Mısır döneminde binlerce Sfenks yapılmıştır fakat bu Sfenksler arsında ilk ve en büyük olan büyük Sfenkstir.Öncelikle resimde de gördüğmüz gibi bir aslan gövdesine insan başının oturtulması nereden gelmiştir onunla başlayalım.

Günümüzde ''aslan gibi '' olmak terimi ile çok yakın bir benzetme de Mısır da kullanımaktadır.Antik Mısır'da , aslan fiziksel olarak gücü temsil etmektedir. Fiziksel olarak mükemmeliyet için aslan kullanılırdı.Bu Mısırın bilinen ilk kralı Aha'nın mezarında ki üç aslan mezarının da...

Arkeoloji Çingene Kızı Mozaiği Neden Bu Kadar Ünlü?

 • 1,414
 • 0

Çingene Kızı Mozaiği ve ABD'den Ülkemize İade Edilen Parçaları

Onu neredeyse hepimiz tanıyoruz, sadece ülkemizde değil, dünyadaki en bilinen mozaiklerden biri… Çingene Kızı mozaiği…

Çingene Kızı mozaiği, Gaziantep Müzesi Müdürlüğü başkanlığında Zeugma Antik Kenti'nde 1998 yılı sonbaharında yapılan kurtarma kazılarında bulunmuştur.Çingene Kızı Mozaiğinin Neden Bu kadar önemli olduğuna geçmeden önce; bulunduğu yer ile biraz bilgi vermek istiyorum.

Zeugma Antik Kenti , Gaziantep ili, Nizip İlçesi , Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri'nin kıyısında yer alır. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan Zeugma Antik Kenti; Fırat'ın geçilebilir en sığ yerinde olması, askeri ve ticari bakımdan çok stratejik bir bölge olması nedeniyle tarihin her döneminde önemini korumuştur. Zeugma, özellikle Roma döneminde, sanat alanında çok ilerlemiş, zengin villaları süsleyen...
Çingene Kızı Mozaiği Videomuz Yayınlandı.
Paleontoloji Mağralardan Rezidanslara Videomuz Yayınlandı
 • 1,227
 • 4

Yıl M.S 2018. Dünya beklide en aydınlık zamanını yaşıyor.7.6 Milyar insan nüfusa sahip gezegenimiz , gelişen teknoloji ile artık gündüz olduğu gibi gecede aydınlık.Büyük alış veriş merkezleri , geniş caddeler , rezidanslar ile insanlık kendi yaptığı yapay yaşam alanlarında hayat döngüsünü tamamlıyor.
İkinci Dünya Savaşının sona ermesiyle birlikte , dünya genelinde belirlenen ülke sınırları içinde bu gün bir çok ülke ve vatandaşı güven içindeler.Küreselleşen dünya ile sınırlar sadece haritalarda kaldı…Ya bir gün birileri fişi çekerse , sönerse tüm ışıklar , teknolojimiz bir an da yok olursa…
Bu gün bir felaket gibi görünen bu senaryo , aslında içinden çıkıp geldiğimiz karanlığın ta kendisi.Mağaralardan çıkıp rezidanslar yapanlar da bizlerdik , bizlerin atalarıydı.Peki o günlerden bu günlere nasıl...
Mağralardan Rezidanslara Videomuz Yayınlandı.
Arkeoloji Kayıp Piramit Cidefre Videomuz Yayınlandı
 • 1,289
 • 0


Mısır denilince bir çoğumuzun aklına ilk olarak Gize platosunda bulunan piramitler gelmekte.Antik dünyadan bu günlere kadar gelmeyi başarmış bu devasa yapılar, nasıl yapıldıkları ile başlayarak bir çok gizemi de peşlerinden getirmektedirler.İlerleyen videolarımızda bu gizemler ve ortaya atılan farklı görüşlerin peşine hep birlikte düşeceğiz ama bu gün keşfi henüz yapılmış olan başka bir gizemin üzerindeki perdeyi aralayacağız.

Gize paltosunda ki Kepop ,Kefren ve Mikerinos piramitleri dışında yaklaşık olarak büyüklü küçüklü , farklı bölgelerde 138 e yakın piramit bulunmaktadır.Bu piramitler Firavunlar , eşleri ve tahta çıkmamış çocukları için yapılmıştır.

Mısır'da piramitlerden önce Maslaba denilen mezarlar yapılırdı....
Tarihte Kurulmuş 16 Türk Devleti ve Bayrakları
 • 21,379
 • 4
Tarihte kurulmuş olan bağımsız 16 Türk devleti bile, "2 Türk bir araya gelince devlet kurar." sözünün ne kadar gerçekçi bir söz olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu videoda tarihte kurulmuş 16 Türk devletinin kuruluş ve yıkılış yılları ve bayraklarını vereceğim.


Tarihsel sıralamaya bakarak Türk tarihinin kurulan bu devletler ile başladığını savunmak yanlış olacaktır bunu da öncelikli olarak belirtmekte fayda vardır. 16 Türk devleti Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız ile temsil edilmektedir. Ortada bulunan Güneş ise Türkiye Cumhuriyetini temsil etmektedir.
16 Büyük Türk Devletini anlatan videomuz yayınlandı.
Arkeoloji Antik Dünyanın 7 Harikası
 • 3,526
 • 0
Antik dönemde yapılmış bu harikalar, dinin, mitolojinin, sanatın, gücün ve bilimin birer simgeleriydi. Bizim için ise yedi harika, insanoğlunun çevresini değiştirme ve muhteşem yapılar yapabilme yeteneklerinin bir simgesi gibi görülüyor. Bu videoda Antik dönemde yapılmış Dünyanın 7 Harikasını ve bu kavramın nasıl ortaya çıktığını inceledik. İyi seyirler.

Dünyanı 7 Harikasını Anlatan Videomuz Yayınlandı.

Facebook

Instagram

Üst