Aizanoi Antik Kenti’nde Tiyatro Çalışmaları Devam Ediyor

Romalılardan kalma birçok yapıya ev sahipliği yapan Kütahya’daki antik kentte tiyatro ve stadyuma orijinal halini kazandırmak için sürdürülen çalışmalar kapsamında yaklaşık 2.400 devasa taş blok vinçlerle kaldırılarak çevredeki boş alana alındı

Aizanoi Antik Kenti’nde tiyatro restorasyonu

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde geçmişi 5.000 yıl öncesine uzanan Aizanoi Antik Kenti’ndeki tiyatro ve stadyum yapılarına orijinal görünümlerinin kazandırılması amacı ile, zamanla yerinden sökülen 1 ton ila 3 ton arasında değişen ağırlıklara sahip 2.400’e yakın taş bloğun kaldırılması işlemi tamamlandı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2012’de dahil edilen, Aizanoi’de kazı ve alan araştırması, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Özer başkanlığında 9 senedir sürüyor.

Özer, Roma dönemine ait 20.000 kişilik tiyatro ile bitişiğindeki 13.500 kişilik stadyumun restorasyonunun Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kütahyalı iş insanı Rıza Güral arasında imzalanan sponsorluk sözleşmesi kapsamında sürdüğünü belirtti.
Kütahya Valiliğinin de destek vermiş olduğu çalışmaların bu seneki bölümüne 16 Haziran’da başladıklarını belirten Özer, “Restorasyon çalışmalarını tamamlayarak burayı Antik Çağ’daki görünümüne kavuşturmayı ve bölgeye daha fazla turist çekmeyi amaçlıyoruz.” dedi.
Özer, tiyatro ve stadyumdaki çalışmaların 5 yıl daha sürmesinin hedeflendiğini aktardı.

Deprem ve toprak kayması gibi doğal afetler sebebiyle yerinden sökülen taşların yerleri tespit edilip gruplandırılarak, 130’ar ton kapasiteli iki vinçle çevredeki boş alanlara alındığını bildiren Özer, şöyle devam etti:

“3 aydan beri antik tiyatroda yapmış olduğumuz çalışmalarda, meydana gelen depremler, toprak kaymaları gibi doğal afetler sebebiyle yerinden çıkan ağırlıkları 1 ila 3 ton arasında değişen yaklaşık 2 000 400 devrilen kaya ve taşlar kaldırıldı. Her bir taşın vaziyet planı ve rölevesi çıkarılarak restorasyona hazır hale getiriliyor. Ayrıca tiyatroda biriken topraklar çıkarılarak bilimsel kazılar yapıldı. Yaklaşık 70 kamyon toprak çıkarıldı. Burada 60 işçi ve 13 teknik elemanla çalışmaları yürütüyoruz. Aynı zamanda burda bir istihdam da sağlamış oluyoruz.”

– “Taşlar konuşmaya başladı”
Prof. Dr. Özer, tiyatroda taşların kaldırılmasının beraberinde sürdürülen kazı çalışmalarında buluntuların da ortaya çıktığını dile getirdi.
Adeta “taşların konuşmaya başladığını” vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

“Sahne binasından orkestra bölümüne devrilen birçok heykel parçası gün yüzüne çıkmaya başladı. 3 katlı olduğu düşünülen sahne binasının bir katının frizlerinde, Eroslar ile hayvan avının betimlendiği ortaya çıkarıldı. Ayrıca olasılıkla bir imparatora ait ve başkumandan gibi betimlendiği düşünülen zırhlı heykelin parçaları ağır ağır gün yüzüne çıkıyor. Heykel parçalarının işleniş biçimine bakıldığında, Roma dönemi ve özellikle milattan sonra 2’nci yüzyıl heykel üslubuna göre üstün bir işçilik ile yapıldıklarını gözlemledik.”
Özer, bu yılki çalışmaların Aralık ayına kadar kesintisiz sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA Muharrem Cin

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın