2020 Kasım Ayının En İlginç 10 Arkeoloji Haberi

2020 Kasım Ayı boyunca yayınladığımız arkeoloji haberlerinden en ilginç ve önemli 10 haberi sizler için derlemiş bulunuyoruz. Altta bulunan başlıklara tıklayarak istediğiniz habere daha kolay erişebilirsiniz.

Mısır Papirüslerindeki Mürekkebin Sırrı Çözülüyor

Fransa, Danimarka ve Kopenhag Üniversitesi liderliğindeki bilim adamları, MS 100-200 yılları arasında kullanılmış Antik Mısır papirüslerindeki kırmızı ve siyah mürekkeplerin yapımında kullanılan bileşimi keşfettiler. Bu durum yazma uygulamaları hakkında farklı hipotezlere yol açtı.

Analiz Senkrotron tekniklerine dayanıyor mürekkep içindeki kurşunun kullanım şekli hakkında bilgiler veriyor. 15. Yüzyıl Avrupası’nda yağlı tabloların yapımı sırasında kurutucu olarak kullanılan kurşunun benzer bir kullanımı olduğu görülmektedir.

Daha fazla bilgi için okuyun

Slovenya’da 3.300 Yıllık Kılıç Bulundu

Slovenya’da evinin yakınlarında mantar aramaya çıkan bir adam, Bronz çağına ait 3.300 yıllık bir kılıç buldu. Bu keşif sonrası arkeologlar bölgede kazı çalışması yapmayı planlıyor.

Roman Novák isimli adam, Jesenice semtinde nadir bir şeyle karşılaştığında tipik bir eğlencesi olan mantar toplamaya çıkmıştı.

Daha fazla bilgi için okuyun

Çek Cumhuriyeti’nde 800 Gümüş Sikke Bulundu

Güney Bohemya’dan arkeologlar, 13. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan benzersiz 800 gümüş sikkenin keşfini duyurdular. Son derece iyi korunmuş olan sikkeler, Kral II. Premysl Otakar döneminde basılmıştır. Çek Cumhuriyeti’nde bulunan sikkeler, şimdiye kadar bu türdeki en büyük keşiflerinden biridir.

Tesadüfi keşif, bu ayın başlarında, Güney Bohemya’daki Sepekov köyü yakınlarındaki bir tarlada yürüyen bir adamın, birkaç madeni parayı bulmasıyla ortaya çıktı.

Daha fazla bilgi için okuyun

2000 Yıllık Şişe ve İçindeki Zeytinyağı Analiz Edildi

Vezüv Yanardağı patlamasıyla maruz kaldığı yüksek sıcaklık sonrası şekli değişen bir zeytinyağı şişesi, University Federico’dan araştırmacılar tarafından incelendi.

Yaklaşık 2000 yıllık şişe içerisindeki zeytinyağı, yenilebilir yağların özelliklerini kaybederek kendine has kimyasal değişimlere uğradı. Şişe Pompeii’de keşfedildi ve ve Museo Archeologico Nazionale di Napoli (MANN) arkeoloji müzesinde sergileniyor.

Daha fazla bilgi için okuyun

Kudüs’te 1000 Yıllık Altın Sikke Bulundu

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) tarafından Yahudi Mahallesi Genişletme Projesi kapsamında yapılan Arkeolojik kazılarda küçük bir çömlek içerisinde 4 adet altın sikke bulundu.

Çölmeğin için boşaltan arkeolog Gellman, “Toprakla birlikte dört parlak altın elime düştü. Bir arkeolog olarak kariyerimde ilk kez altın keşfettim ve bu son derece heyecan verici.” şeklinde konuştu.

Daha fazla bilgi için okuyun

Taş Devri İkizleri İçin Yeni İnceleme Yapıldı

Avusturya’daki eski bir mezarda bulunan iki bebek, en eski ikiz cenazesini temsil ediyor olabilir. 31.000 yıllık cenaze töreni, Eski Taş Devri olarak da bilinen Üst Paleolitik’e (40.000 ila 10.000 yıl arası bir dönem) tarihleniyor. Her iki bebeğin analizlerine göre, bebeklerden biri doğumdan kısa bir süre sonra öldü, ikiz kardeşi ise yaklaşık 50 gün ya da 7 haftadan biraz fazla yaşadı.

Çevrim içi olarak yayınlanan Communications Biology dergisindeki bir araştırmaya göre, aynı alanın yaklaşık 1,5 metre yakınlarında 3 aylık başka bir cenaze gömülmüştü. Bu bebeğin ise ikizlerin kuzeni olabileceği tahmin edilmektedir.

Daha fazla bilgi için okuyun

Bulgaristan’da Bulunan Nesne Uzaylı Maskesi mi

Geçmişi MÖ 4-5 bin yıllarına dayanan, Avrupa kıtasındaki ilk tarih öncesi kasaba ve Avrupa’nın en eski tuz madenciliği merkezindeki bu yılki arkeolojik kazılar sona erdi. Bölge Provadia (kuzeydoğu Bulgaristan) kasabasının yakınında bulunmaktadır. Bölge üzerinde yıllardır çalışmalar devam etmektedir. Covid-19 salgını nedeniyle arkeologlar bu yılki çalışmalara yaz sonlarında başladı, ancak sezon son derece başarılı geçti.

Prof. Vasil Nikolov ve ekibinin son bulgusu bir toplu mezar oldu. Buharlaşma havuzunun dibi kazılırken aralarında çocuklarında bulunduğu 6 kafatası bulundu. Kale bölgesi olarak tabir edilen alana gömülen kişilerin neden öldüğü şuan için bilinmiyor. O dönemde para birimi olarak kullanılan tuz ile ilgili bir çatışma yaşanmış ve bu çatışmada ölmüş olabilecekleri düşünülmektedir.

Daha fazla bilgi için okuyun

İspanya’da Yol Çalışmalarında İslam dönemi 400 Mezar Bulundu

İspanya’da Yol Çalışmaları Sırasında 400 den fazla İslam dönemi mezarlık bulundu.

İspanya’da yol çalışması yapan işçiler İslami dönemden kalmam mezarlık alanı buldu. Arkeologlar, keşfedilen sekizinci yüzyıldan kalma 400’den fazla mezarın, büyük bir kısmının yıl sonuna kadar mezardan çıkarılmasını bekliyorlar.

Daha fazla bilgi için okuyun

İsveç’te Vikinglere Ait Gümüş Hazine Bulundu

Stockholm’ün Täby belediyesindeki Viggbyholm’da,  benzersiz bir kolye, bilezik ve madeni para hazinesi gün ışığına çıkarıldı.

2019’da, Täby’de bin yıl öncesine ait bir çiftliğin izleri bulundu. Bu yılın yaz ve sonbahar aylarında, arkeologlar bölgeyi araştırmaya devam ettiler. Geç Demir Çağı ile Orta Çağ’ın başlarından kalma uzun evler ve çukur evler de dahil olmak üzere yaklaşık yirmi evin kalıntılarını bulundu. Bulunan yerde birkaç yüz yıl yaşandığı tahmin ediliyor.

Daha fazla bilgi için okuyun

Sakkara’da Yeni Antik Tabutlar Bulundu

Kahire’nin güneyindeki geniş nekropolde yapılan kazılarda en az 100 tabut ve yaklaşık 40 adet yaldızlı heykel bulundu.

Sakkara’daki ünlü Basamaklı Piramidin eteklerinde, 2.500 yıldan daha uzun bir süre önce gömülmüş olan renkli, mühürlü lahitler ve heykeller, geçici bir sergide sunuldu.

Daha fazla bilgi için okuyun

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın