2020 Ekim Ayının En İlginç 10 Arkeoloji Haberi

2020 yılı Ekim ayında gerçekleşen arkeolojik olaylardan derlediğimiz En İlginç 10 Arkeolojik Bulguyu sizler ile paylaşıyoruz. Dilerseniz aşağıdaki menüden istediğiniz konuya hızlıca gidebilirsiniz.

Viking Mezarındaki 39 Yıllık Gizem Çözülüyor

Roskilde Müzesindeki en ilginç gizemlerde biri 39 yıl önce başlamıştı. Bu Roskilde’nin kuzeyinde bir mezrada keşfedilen 1000 yıllık Viking mezarıydı.

Mezar, bir erkek ve bir kadının iskeletlerini içeriyor ve arkeologlar uzun zamandır kim olduklarını ve neden birlikte gömüldüklerini tahmin etmeye çalışıyorlar. Gizemin bir başka unsuru da erkeğin öldürülüp kadının yanına gömülmesidir.

Gerdrup Mezarı’nın bir başka önemli yönü daha var: Viking kadınlarının bir silahla birlikte gömüldüğünü kanıtlayan ilk keşifti. Bu mezardaki kadının silahı ise bir mızraktı.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun.

İspanya’da Demir Çağı Katliamının Kanıtı Bulundu

Arkeologlar, kazıya kadar binlerce yıl boyunca donmuş bir Demir Çağı katliamının kanıtlarını ortaya çıkardılar.

1935’te keşfedilen ve ilk olarak 1973’te kazılan La Hoya antik kenti, İspanya’nın kuzeyindeki Bask Bölgesindedir. Antik kent MÖ 350 ile 200 yılları arasında şiddetli bir saldırıda tahrip edildi.

Saldırı hakkında daha fazla bilgi edinme umuduyla, Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Birleşik Krallık ve İspanya’dan bir arkeolog ekibi, bölgeden çıkarılmış 13 iskeleti ayrıntılı bir analizini yaptılar.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun. 

Van Zernaki Tepe kazı çalışmaları başlıyor

Van’ın Erciş ilçesindeki Zernaki Tepe’de ızgara planlı tarihi kent kalıntısının bulunduğu alanda kurtarma kazısı çalışmalarının başlatılması için inceleme yapıldı.

Van Erciş’teki ızgara panelli tepe

Yukarıışıklı Mahallesi’nde 270 hektarlık alanda yaklaşık 2,5 km uzunluğunda ve 1,5 km genişliğindeki ızgara planlı tarihi kent kalıntısının gün yüzüne çıkarılması için çalşışmaya başlandı.

Bölgede inceleme yapan Van Müze Müdürü Erol Uslu ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, binaların temel duvarları, kerpiç kalıntıları, seramik, çanak ve çömlek parçaları, sur duvarları ile yapıların temel inşasında kullanılacak olan kireçtaşı malzemesinin alındığı taş ocaklarının yerini tespit etti.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun. 

Patara’da Yılan Figürlü Sunak Bulundu

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında yılan figürlü “sunak” bulundu.

Patara antik kentinde bulunan eşsiz sunak

Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve “medeniyetlerin beşiği” olarak adlandırılan Patara Antik Kenti’nde yapılan kazılarda bulunan her yeni eser arkeologlar ve bilim dünyasında heyecana neden oluyor.

Arkeolojik kazılardan elde edilen bulgularda, insan yaşamına dair önemli izler bulunan Likya Birliği’nin başkenti olan Patara Antik Kenti’nde, Roma hamamı ve surların bitiştiği bölgede yapılan kazılarda yılan figürlü sunağa rastlandı.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun. 

Peru’da Dev Kedi Jeoglifi Bulundu

Peru’daki ünlü Nazca Çölü’nde, bir yamaçta uzanmış bir kediyi tasvir eden yaklaşık 2.000 yıllık dev bir figür keşfedildi.

Daha önce sinekkuşu, bir maymun, bir katil balina ve astronota benzetilen figür gibi jeogliflerlerin bulunduğu Güney Peru’da bir tepenin yamacına uzanmış şekilde dev bir kedi figürü bulunduğu bildirildi.

MÖ 200 ila 100 yılları arasına tarihlenen kedi figürü, birçok figürün daha iyi görülebilmesi için bir tepede yapılan düzenlemeler sırasında keşfedildi. Platform bittiğinde ziyaretçiler bölgedeki diğer jeogliflerin çoğunu bir arada görebilecek.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun.

Mısırda Antik Tabut Hazinesi Bulundu

Mısırlı Yetkililer Pazartesi günü, Mısırlı arkeologların Kahire’nin güneyindeki geniş bir nekropolde başka bir antik tabutlar mezarlığı ortaya çıkardığını söyledi.

Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı yaptığı açıklamada, arkeologların Sakkara nekropolünde 2.500 yıldan daha uzun bir süre önce gömülmüş renkli, mühürlü lahit koleksiyonunu bulduklarını söyledi.Eski Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mostafa Waziri, 80’den fazla tabut bulunduğunu söyledi.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun.

Sibirya’da 5000 Yıllık Aşıkların Mezarı Bulundu

Novossibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nden Rus bilim adamlarından oluşan ekip 5.000 yıllık toplu bir mezar ortaya çıkardılar. Mezarın Sibirya’daki eski Odinov kültürüne ait olduğu düşünülüyor.

Profesör Vyacheslav Molodin, Novosibirsk bölgesindeki Ust-Tartas 2 bölgesindeki mezarlıkta başı kesilmiş üç yetişkin ve iki genç bulunuyor. Başlarının öldükten sonra kesildiğine ve ardından ibadet için saklandığına inanılıyor.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun.

Tefach ölçüsünün değeri bulunmuş olabilir

İsrailli Arkeologlar Tefach ölçü biriminin değeri bulunmuş olabilir.

İsrailli arkeologlar, İsrail’de 350 yıl boyunca saklama kavanozları arasında şaşırtıcı bir ortak payda buldular.

Tefanch ölçü birimi eski İsrailliler tarafından kullanılan, İncil ve Talmud’ta (Yahudi medeni kanunu, tören kuralları ve efsanelerini kapsayan dini metinlerdir.) sıkça geçen bir çeşit ölçü (uzunluk) birimidir. Birimin adı ve kullanıldığı alanlar bilinmesine karşın tam olarak günümüz ölçü birimleri ile karşılığı bilinmemektedir.Her ne kadar İsrailliler tarafından kullanılıyor olsa da Asur, Mısır kaynaklarında da ismi geçmektedir. Buda ticaret dahil olmak üzere başka alanlarda da onlar tarafından da kullanıldığını göstermektedir.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun.

Buzul Arkeolojisi Alp Hazinelerinin Peşinde

Buzul Arkeolojisi son yıllarda hızla eriyen buzullar ile ortaya çıkan arkeolojik alanlardan biridir.

Buzul bilimciler, yükselen sıcaklık ortalamaları ile, Alpler boyunca dağılmış olan yaklaşık 4.000 buzulun yüzde 95’inin bu yüzyılın sonunda ortadan kalkabileceğini tahmin ediyor.

Arkeologlar, iklim değişikliğinin yıkıcı bedelinden yakınıyor olsalar da, birçokları bunun bin yıl önceki dağ yaşamı anlayışını çarpıcı bir şekilde genişletmek için “bir fırsat” yarattığını da kabul ediyor.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun.

İnkalara Ait Doğal Lama Mumyaları Bulundu

Arkeologlar Peru’da doğal yoldan mumyalanmış lamalar buldu. Tambo Viejo’da İnkalar tarafından kurban edilen ve doğal şekilde mumyalanmış lamalar bulundu. Daha önce böyle bir bulguya rastlanmamıştı.

Arkeologlar Peru’da özenle süslenmiş lamaların kalıntılarını çıkardılar. Kurban edilen Lamaların İnka halkı tarafından işgal edilen bölgedeki haklı sakinleştirmek için kullandıkları iddia ediliyor.Onları bulan ekibe göre “son derece iyi korunmuşlar” ve muhtemelen 500 yıl önce öldürülmüşler. Bir hasat veya önemli bir olay öncesinde bir ritüel olarak adak şeklinde süslenmişlerdi.

Daha fazla bilgi için Haberi okuyun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın