2000 Yıllık Şişe ve İçindeki Zeytinyağı Analiz Edildi

Vezüv Yanardağı patlamasıyla maruz kaldığı yüksek sıcaklık sonrası şekli değişen bir zeytinyağı şişesi, University Federico’dan araştırmacılar tarafından incelendi.

2.000 yıllık şekil değiştirmiş şişe yarısına kadar zeytinyağı ile dolu. (C: Raffaele Sacchi)

Yaklaşık 2000 yıllık şişe içerisindeki zeytinyağı, yenilebilir yağların özelliklerini kaybederek kendine has kimyasal değişimlere uğradı. Şişe Pompeii’de keşfedildi ve ve Museo Archeologico Nazionale di Napoli (MANN) arkeoloji müzesinde sergileniyor.

Araştırma, korunmuş organik buluntular üzerinde inceleme yapan Federico II ve MANN Üniversitesi’nin tarım departmanı tarafından gerçekleştirildi. Şişe, Herculaneum’dan gelmiş gibi görünüyor, ancak birçok bulgu gibi, ne zaman keşfedildiğine dair bilgiler bulunmuyor.

Şişe üzerindeki çalışmalar Paleontolog Alberto Angela’nın şişenin hala yarısına kadar dolu olduğunu fark etmesi ile başladı. Tarım departmanından Profesör Raffaele Sacchi tarafından koordine edilen bir araştırma ekibi Vezüv Yanardağının patlamasıyla gömülen şişe içerisindeki sıvının gerçekliği ve monoklüler yapısının incelenmesi için izin almayı başardı.

Şişe muhtemelen Ercolano’da 1738’de Prince d’Elboeuf tarafından başlatılan ve Bourbon’lu Carl tarafından devam ettirilen arkeolojik kazı çalışması sırasında bulundu. MANN müzesinde korunan en şişe ve içeriğine karbon-14 ve monoküler test yapıldı.

Şişede, tipik zeytinyağı moleküllerinden çok az bir miktarda kalmıştı. Yağın %98’ini temsil eden trigiliseritler yapıcı yağ asitlerine bölündü ve doymamış yağ asitleri oksitlenerek 2.000 yıldan fazla uzun sürede doğal değişim işlemlerinde hiç görülmemiş yoğunlaşma ürünleri oluşturduğu tespit edildi.

Raffaele Sacchi, ” Bu kadar çok miktarda sahip olduğumuz en eski zeytinyağı örneği ve dünyadaki en eski zeytinyağı şişesi. Yağ şişesi ve zeytinyağı üzerinde yapılan araştırmalar, Akdeniz bölgesindeki nüfusun ve Antik Romalıların günlük yiyeceklerinde zeytinyağının önemini gösteren kanıtlar veriyor.” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın