Arkeoloji Yukarı Mısır'daki Tel Edfu ve Kom Ombo'da İki Önemli Keşif Açıklandı

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Mısır Eski Eserler Bakanlığından tarafından yapılan açıklamaya göre, Mısır ve Amerikalı arkeologlar, Asvan'daki iki yeni keşfi, eski Mısır Tel Edfu şehrinde kraliyet idari kompleksi ve Kom Ombo tapınağında bir dizi eser buldukları duyurdular.


Tel Edfu'da oturan heykel [Fotoğraf: Mısır Eskiçağ Bakanlığı]
Tel Edfu arkeolojik sitesinde, The University of Chicago araştırmacılarıyla ortak bir Mısır-Amerikan arkeolojik misyonu, Beşinci Hanedanlığın (M.Ö. 2498-2345) idari kompleksini ortaya çıkarmıştır.

Eski Eserler Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, keşfedilen kompleksi "bugüne kadar Tel Edfu'da bulunan en eski arkeolojik kanıt" olarak tanımladı.


Horus heykeli [Fotoğraf: Ministry of Antiquities]

Waziri'ye göre bu bölge bulunmadan önce bölgede bilinen en eski kanıt, Altıncı Hanedan'ın (M.Ö. 2345-2181) ikinci yarısına tarihlenmişti.

Amerikan misyonunun başında bulunan Nadine Moeller'e göre, kompleks, 25. Yüzyılın sonlarından 24'üncü yüzyılın ortalarına kadar egemen olan Kral Cedad Kéşare İsesi'nin beşinci Hanedanı döneminde düzenlenen kraliyet seferlerinin üzerine ışık tutuyor.


Tel Edfu'daki kazı alanının havadan görünümü [Fotoğraf: Mısır Eskiçağ Bakanlığı]
Misyonun eş direktörü olan Gregory Marward, kompleksin içinde 220 adet çamur tuğlası üzerinde King Djedkare Isesi adlı damga bulunduğu tespit edildiğini söyledi.

Site aynı zamanda King Isesi'nin ünlü kraliyet seferleri sırasında Güney Sina'da bulunan Wadi Al-Maghara'ya hammadde, özellikle de bakır benzeri alınan mallar için bir depo olarak kullanıldı.


Tel Edfu'daki kazı alanının görünümü [Fotoğraf: Mısır Eskiçağ Bakanlığı]

Sitede "Sementio" adı altında bir komutan da dahil olmak üzere kazı ve madencilik seferlerine katılan işçilerin adlarının resmi bir listesi vardı.


Stel parçası [Fotoğraf: Mısır Eskiçağ Bakanlığı]

Kızıl Deniz'den gelen Nubia çanak çömlekleri ve kabuklar ile maden faaliyetlerinin kısmi kanıtları da bulundu.

Moeller, Ahram Online'a yaptığı açıklamada; 2014'ü kazılmaya başladığından beri Tel Edfu'daki en önemli keşif olduğunu düşündüğünü söyledi.


Stel parçası [Fotoğraf: Mısır Eskiçağ Bakanlığı]

Bu arada, Asvan'ın Kom Ombo tapınağındaki kazı projesinde çalışan bir Mısır arkeoloji misyonu, tapınağın batı yakasındaki dört antik eseri keşfetti.

Bakanlık Mısır Eski Eserler Sektörü Başkanı Ayman Ashmawi, Ahram Online'a yaptığı açıklamada, keşfedilen eserler arasında bir erkek ve karısının, oturan bir tanrıya sunum yapmasını gösteren bir kireç taşı steli bulunduğunu söyledi.


Stel [Fotoğraf: Mısır Eskiçağ Bakanlığı]
Stel, 40 x 27 cm ölçülerindedir ve sol tarafın üst kısmı eksiktir. Oturmuş bir adamın resmedildiği bir kumtaşı heykelinin yanı sıra herhangi bir yazıt bulunmayan şahin şeklinde Horus tanrısının iki kumtaşı heykeli de bulundu.

Kom Ombo Tapınağı M.Ö. 180-47 M.Ö. Hellenistik Döneminde Ptolemaik Hanedanı döneminde inşa edilmiştir.
 
Konu Sahibi Benzer Konular Bulunduğu Forum Mesajlar Tarih
Orion Afrika Arkeolojisi ve Sırları 0

Üst