Arkeoloji Yorkshire'da 4000 Yıllık Woodhenge Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Binlerce yıl önce yapılan ve ufukta kilometrelerce öteden bile görülebilecek gurur duyulacak bir anıttı.


Little Catwick kazıların havadan fotoğrafı [Fotoğraf: East Riding Archaeology]

Döngüsel anıt yüzyıllarca tarım arazileri altında gizlenmişti, varlığı yalnızca hava taramaları sayesinde şüphe uyandıracak bir yapı olarak dikkat çekmiştir.

Arkeologlar East Yorkshire'un ilk Woodhenge'sine inandıkları Hornsea yakınlarındaki Little Catwick Taş Ocağı kazılarını son 3 aydır zor şartlar altında devam ediyor. Bölge ünlü Stonehenge'den farklı olarak taş olmadan inşa edilmiş ve bir ritüel alanı olması ihtimali çok yüksek.

Geç Neolitik Çağ'dan Bronz Çağa kadar en az 4.000 yıl önce yapılmış olan ahşap direklerden bir dizi şeklinde sıralanmıştır. Kalıntıların ortasında ilgin bir şekilde yanmış taşlar içeren bir bölge tespit edildi.
https://2.bp.blogspot.com/-gfrzjPPymII/Wk-PDXDkKwI/AAAAAAACH6A/H6RzLjeFJKsC31bB4qvHOtVM3NXShveVwCLcBGAs/s1600/heng2.jpg


Arkeolog John Tibbles (solda) , Beverley yakınlarındaki Leven'deki Little Catwick Ocağında Yarrows Agregalarının Genel Müdürü John Bird'le
[Fotoğaf: Yorkshire Post]
John Tibbles, Woodhenge keşfinin "son derece nadir" olduğunu söyledi "Normalde ritüel söz ederken, arkeologlar güler. Fakat busı bir ritüeldi merkezi ve küçük grupların bir araya gelebileceği bir buluşma yeri idi. Bir sürü yanmış taş bulduk, ancak burada yakılmamışlar ve bu nedenle burada ritüel kremasyon uygulayabileceğini düşünüyoruz." dedi.

yakalanması mümkündür ve daha sonra kalıntılar başka yerlere gömülmüş olabilir ." "Bir kilometre uzaklıktaki Sandsfield ile 37 neonlu bir halka hendeği olan ve geç Neolitik çağdan kalma bir mezarlık bulunan bağlantılar olabilir . erken Tunç Çağı. "

Bununla birlikte, Wiltshire'daki Marden Henge'deki keşifler, sazlıkların Neolitik İngiltere'de kullanılabileceği yönünde yeni bir ışık tutuyor ve başka bir olasılık da bir zamanlar bir sauna olarak kullanılmış olabilir.


Little Catwick Taş Ocağı'ndaki yanan taşların ilginç çukuru [Fotoğraf: Yorkshire Post]
İnsanlar harici bir ateşle taşları ısıttıktan sonra onları bir bina içine taşıyor ve onları bir iç ocak üzerine yerleştiriyorlardı. Daha sonra bir çıkıntının etrafında oturuyorlardı, yerli Amerikan Kızılderililerinin kullandığı gibi, buharın tadını çıkarmak için taşların üzerine su damlaları döktüler.

Büyük bir olasılıkla, Orkney'deki Bronz Çağı saunası da dahil olmak üzere benzer buluntular var.

https://2.bp.blogspot.com/-PSqWchas1pQ/Wk-PZlzaxuI/AAAAAAACH6E/XuX6jsA59S4OR2_N5PJWrT71gtzjKwMdACLcBGAs/s1600/heng4.jpg

Little Catwick Taş Ocağında yaklaşık 4000 yıllık bir çanak çömlek parçası bulundu [Fotoğraf: Yorkshire Post]

Bununla birlikte Bay Tibbles, sitenin ilçe arkeologunun denetimi altında özenle ve metodik olarak kaydettiğini söyledi.

Doğu Yorkshire'da sadece bir henge daha keşfedildi. İki yıl önce, hava araştırmalarında sadece yakın tarihli olarak tespit edilen Hornsea yakınlarındaki Northorpe'deki Neolitik Çağ'a tarihî İngiltere tarafından özel koruma verilmiştir.

Little Catwick, Yorkshire'daki en büyük özel kum ve çakıl taş ocağıdır. Bölgede 4000 ile 5000 yıllık mamut parçalarının yanı sıra cilalanmış baltalar dahil olmak üzer çok şaşırtıcı buluntular ortaya çıkarıldı.

Bay Tibbles, taş ocağında yedi yıdır çalışıyor ve sitenin geç tarih öncesi ve geç Roma dönemi buluntuları arasında "kesinlikle kayda değer" olduğunu söylüyor.
 

Reklam

Üst