• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Yoğurt Yapımındaki Sır

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
kvq71J.jpg

Yoğurt, hepimizin bildiği ve milli yiyeceğimiz… Yoğurt besin değeri yüksektir ve sütün fermantasyonu sonucu meydana gelen bir yiyecektir. Yoğurdun kimler tarafından bulunduğu ve üretildiği kesin olarak bilinmese de dünya uygarlıkları bizim bir şeyler üretmiş olmamızı hazmedememektedirler. Bize göre yoğurdu Türkler bulunmuş ve üretilmiştir.

Yukarıdaki tezimizi kanıtlamaya çalışacağız, yazımızı okumaya devam ediniz…

Amerikalılar ve özellikle Ruslar yoğurdu bulanların Bulgarlar olduğunu söylerler, hatta Amerika da Bulgar Sütü olarak tanımlamaktadırlar. Ne hoştur ki Bulgarların bile büyük çoğunluğu Türk’tür. Bunu söyleyen ben değelim Prof. Dr. İlber ORTAYLI ama oda Türk, ne diyecekti sanki onlar Alman mı diyecekti öyle değil mi? O zaman Prof. Dr. Plamen S. Tzvetko’nun bu konuyla ilgili yazılarına bir bakın belki fikriniz değişecektir. Komik başka bir durum daha var ki; hem Rusçaya hem İngilizceye hem de Bulgarcaya yoğurt kelimesinin Türkçeden geçmiş olması ve okunuşunun dahi bizimki ile aynı olmasıdır.

Yukarıdaki açıklamayı şu yüzden yapma gereği duyduk: Türkiye'ye özgü geleneksel gıda ürünleri için yapılan patent başvurularında yoğurdun Bulgar Sütü olarak gösterilmesi bir engel teşkil ediyor.

Avrupa yoğurdu ancak Kanuni Sultan Süleyman zamanında tanıdı. Krallar kabız olunca Kanuninin emri ile balkan sancaklarından bazı krallara şifa niyetiyle gönderilen yoğurt ile Avrupa yoğurdu tanımış oldu. Amerika’ya gelince yoğurdu tanımaları Bulgar bir doktorun 19 YY sonlarında doğru Laktobacillus Bulgaricus ismini verdiği yoğurdun mayalanmasını sağlayan bir mikrobu keşfetmesi ile Amerika’da tanınır olmuştur.

Avrupa dillerinde Fransızca, Sırpça, Bulgarca, İspanyolca, Rusça, Macarca, İngilizce, Almanca hepsinde neredeyse kelime hem yazılış hem de okunuş olarak yoğurt olarak geçmiştir. Bu noktada itirazlar gelecektir muhtemelen yani bu kelimenin o dile geçmiş olması onu bulanların Türk olduğunu göstermez diyenler çıkabilir. Onlara, evet haklısınız zaten treni de Türkler icat etti diyorum!

Buyurun kendiniz bakın https://translate.google.com.tr

Burada unutmamamız gereken bir nokta icatlar ve yeni buluşlar kendi dillerinde karşılığını bulamazlar ise geldikleri dillerdeki gibi geçerler. Uzaklara gitmenin bir anlamı yoktur teknolojik kavramalara karşılık bulamadığımız birçok kelime geldiği gibi dilimize geçmiştir. Televizyon, tren, vs. vs. örnekleri fazlasıyla artırmak mümkündür.


Bu konuyu fazlaca uzatmadan Avrupa yoğurdu bilmezken Türklerin çok eskiden beri yoğurt yaptıklarını da kanıtlayalım. Yapılan araştırmalar yoğurdun tarihinin 6000 yıl öncesine kadar dayandığını göstermektedir.

Türkler yoğurdu çok öncesinden biliyordu. Fakat bilinen yazılı kaynak olarak Divanu Lügati’t Türk de görülmektedir. Ayrıca Balasagunlu Yusuf Has Hacip tarafından yazılan Kutadgu Bilig adlı eserlerde “yoğurt” sözcüğüne rastlanmaktadır. Burada kelime tam olarak yoğurt – yogurt (yoğurmak fiilinden geldiği düşülmektedir) geçmektedir. Türkler arasında da benzer hatta bire bir aynı kullanım bulunmaktadır.

Kumancada ‘’yuğurt’’

Kıpçakçada ‘’yağurt-yuğurt’’

Türkmencede ‘’yoğurt’’

Nogaycada ‘’yuvırt’’

Kırgızcada ‘’cuurat’’ (-y- ön sesi bu dilde -c- ye dönüşür)

Sagaylar lehçesinde ‘’çoort’’

Yakutçada ‘’suorat’’ (-y- ön sesi bu dilde -s- ye dönüşür) görüldüğü gibi örnekleri uzatmak mümkündür. Hala ikna olmamışlar için Türklerin kadim yoğurt yapma sırrını da verelim.

Yoğurt Yapımındaki Sır

Günümüzde yoğurt yapmanın en kolay 2 yolu vardır. Birincisi evlerde hepimizin yaptığı gibi damızlık bir yoğurttan kullanarak mayalamak, Nasrettin hocanın değimi ile ‘yoğurt çalmak’… İkincisi ise günümüz teknolojisini kullanarak yoğurt mayası kullanmak.

Peki ama günümüzden binlerce yıl öncesinde yoğurt yapan Türkler ilk yoğurdu nasıl yapmışlardı, maya ve damızlık ilk yoğurt yapımında olmadığına göre yoğurt yapmanın sırrı neydi? Cevap çoğumuzun bilmediği bir sırdır. Günümüzde çok nadir olarak kullanılan bu yöntem atalarımızın yoğurt için gerekli olan bakterileri elde etmelerini sağlıyordu.

Yüz yıllardır Yörüklerin kullandığı ve günümüze kadar aktarılan 2 farklı teknik vardır. Hıdırellez sabahının ilk saatlerinde toplanan çiğ taneleri kullanılarak ilk damızlık elde edilmektedir. Bu şekilde elde edilen ilk damızlık gelecek seneki Hıdırellez’e kadar kullanılmaktadır.

Çok bilinmeyen ve yine atalarımızdan ve Yörüklerden günümüze kadar aktarılan bir yöntem de karınca yuvalarından toplanan larvaların özü ile yapılan mayadır. Aşağıda her iki yöntemin videosunu da paylaşıyorum. Bulgarlara ve yoğurt bizimdir diyen tüm dünya milletlerine de yoğurdun kapağını affınıza sığınarak hediye ediyorum…

Çiğ Tanelerinden Yoğur Yapımı


Karınca Yumurtalarından Yoğurt YapımıYoğurt Türklerindir ve bunu değiştirmeye unutturmaya çalışanlara her zaman olacaktır. Bizler tarih ve kültürümüze sahip çıkmaya devam ettiğimiz sürece bunu başaramayacaklardır.

Sağlıcakla kalın...
 
Son düzenleme:
Üst