Antropoloji Yeni Test Yöntemeleri Büyük Viking Ordusuna Ait Kanıtları Onaylıyor

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Bristol Üniversitesi Antropoloji ve Arkeoloji Bölümü'nden Cat Jarman'ın önderliğindeki bir arkeolog ekibi, 1980'lerde ortaya çıkarılan toplu bir mezarın Viking Çağ'a tarihlendiğini ve mezarın Büyük Viking Ordusu'nun savaş ölülerine ait bir mezarlık olabileceğini keşfetti.


Repton kanalından dişi kafataslarından biri [Fotoğraf: Cat Jarman]

Kalıntıların başlangıçta da Vikinglerle ilişkili olduğu düşünülse de, radyokarbon tarihleri mezarın birkaç yüzyıl boyunca toplanan kemiklerden oluştuğunu gösteriyordu. Yeni bilimsel araştırmalar, bunun böyle olmadığını ve kemiklerin hepsinin 9. yüzyılın sonlarındaki bir randevuyla tutarlı olduğunu gösteriyor. Tarihsel kayıtlar, Viking Büyük Ordusunun MS 873 yılında Repton, Derbyshire'da kış uykusuna geçmiş olduğunu ve Mercian kralını sürgüne gönderdiğini belirtiyor.

Arkeolog Martin Biddle ve Birthe Kjølbye-Biddle tarafından Repton'daki Reiter'deki St Wystan's Church'da yapılan kazılar, Viking mezarlarını keşfedildi ve papaz bahçesindeki sığ bir höyüğün altında yaklaşık 300 kişinin bulunduğu bir charnel yatağı keşfetti.

Höyük, Büyük Ordu ile bağlantılı bir mezar anıtı gibi gözüküyor.

Muhtemelen kraliyet türbesi olan bir Anglo-Sakson binası, bir mezar odasına dönüştürülmeden önce kesilmiş ve kısmen harabeye çevrilmiştir.

Bir oda, yaklaşık yüzde 20'si kadın olan en az 264 kişinin toplu kalıntılarıyla doluydu. Kemikler arasında, balta, birkaç bıçak ve 872-875 dönemine ait beş gümüş kuruş da dahil olmak üzere Viking silahları ve eserler vardı. Kalıntıların yüzde 80'i, çoğunlukla 18-45 yaşları arasında, şiddetli yaralanma belirtileri gösteren erkeklerdi.


Orijinal kazılardan çıkan kemikler ve mezara genel bir bakış [Fotoğraf: Martin Biddle]

Kazılar sırasında, her şey karışık gömülmüştü. Viking Büyük Ordusu ile ilişkiyi gösterdi, ancak karışıklık yaratan ilk radyokarbon tarihleri belirli bir karışıklık yaratmıştı. Farklı dönemlere ait kemikler burası üzerindeki soru işaretlerini artırıyordu.

Şimdi, yeni test sonuçları hepsinin 9. yüzyılda tek bir randevuyla tutarlı olduğunu ve bu nedenle Viking Büyük Ordusuna ait olduğunu kanıtlıyor.

Cat Jarman, "Bu siteden önceki radyokarbon tarihleri, deniz yiyeceklerinin etkileri olarak adlandırılan bir şeyden etkilendi; bu da onları çok yaşlı kıldı.

Balık ya da diğer deniz gıdalarını yediğimizde, karasal gıdalardakinden daha eski olan karbonları kemiklere dahil ediyoruz, bu radyokarbon tarihlerini arkeolojik kemik malzemelerini karıştırıyor ve her bireyin ne kadar deniz ürünü yediğini tahmin ederek bunun düzeltilmesi gerekiyor. "

Ülkede bulunan tek Viking silah mezarından biri olan bu yerden alınan iki kişilik bir mezar da MS 873-886 yıllarına dayanıyordu. Mezar iki kişilikti ve yaşlı olanı bir Thor çekiciyle gömüldü. Ayrıca kolye, Viking kılıcı ve birkaç eserde bulunmuştu.Kazılar sırasında Repton kirişindeki kemikler [fotoğraf: Mark Horton]

Ölülerin büyük çoğunluğunda çok sayıda ölümcül yaralanma izleri bulunmaktadır. Bu izler femur gibi büyük kemiklerde olduğu kadar küçük kemiklerde de bulunuyordu. Yeni tarihler şimdi bu mezarların Viking Büyük Ordusu üyeleri ile tutarlı olabileceğini gösteriyor.

Charnel höyüğün dışında, olağandışı bir başka mezarda Repton'daki Vikingler ile de bağlantılı olması muhtemel olduğu gösterilebilir. 8 ila 18 yaşındaki 4 genç ter bir mezara gömülmüştür.

Bunların bulunduğu kısımda işaretleyici büyük taşlar bulunmaktadır ve mezar toplu mezarın girişine yakın yerleştirilmiştir. Çocuklardan en az ikisinde travmatik yaralanma belirtileri var. Bu mezarın, Viking dünyasının bir parçası olarak Vikinglere eşlik etmesi için öldürülenlerin ritüel bir mezar olabileceği öne sürülüyor.

Cat Jarman: "Repton mezarlarındaki kemiklerinin tarihi önemlidir; çünkü kayda değer bir konu olan İskandinavya'nın İngiltere yerleşimi hakkında çok az şey biliyoruz. .

Bu radyokarbon tarihlerinin Viking ordusu üyeleri olduğunu kanıtlaması çok önemli görülüyor. Ayrıca yüzyıllardır eski gizemleri tekrar değerlendirme ve yeni tekniklerin nasıl kullanacağımızı göstermesi açısından da önemlidir.
Kaynak: Bristol Üniversitesi [02 Şubat 2018]
 

Üst