Arkeoloji Willendorf Venüsü(M.Ö. 25000 )

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
#1
Willendorf Venüsü

Willendorf Venüsü, bu iki ayrı kelime hepimiz için farklı çağrışımlar yapabilir. Belki de heykeli ilk gördüğünüzde bu nasıl Venüs, böyle Venüs mü olur, güzellik bunun neresinde, gibi birçok soru cümlesi kuşkusuz ki zihninizi meşgul edecektir? Zira Venüs denince hepimizin zihninde canlanan şey güzel, çekici, belki seksi bunun gibi sayısız çağrışımdır. Ancak gördüğünüz o obje sizi daha fazla hayal kırıklığına uğratmadan, zihninizi daha fazla bulandırmadan biz sizlere durumu şöyle açıklayalım. Heykele Venüs denmiş ancak hepimizce bilinen Venüs'le bir alakası yoktur çünkü zaten Venüs'le arasında binlerce yıl farkı söz konusudur. Ayrıca bu heykel Willendorf 'ta yapılan bir inşaat sırasında ele geçirildiği için bu isimle anılmaktadır. Kısaca araştırmacılarca heykele bu isim takılmıştır.

resim1.jpg


Heykelin ortaya çıkış öyküsü 1908 yılına dayanmakta, Willendorf 'ta yapılan demiryolu inşaatı sırasında keşfedilen bu obje günümüzden ortalama 25000 yıl öncesinde yapılmıştır. Heykel Oolitik kireçtaşı'ndan yapılmış ancak keşfinin gerçekleştirildiği bölgede bu madde bulunmamakta buda demek oluyor ki başka bir yerden bu bölgeye bir şekilde getirilmiştir. Bahsi geçen heykel Avusturya'nın, Eski Taş Çağı'na ait en ünlü kalıntısı olarak kabul edilmektedir. Neredeyse hiç hasara uğramayan kireç taşından yapılan bu heykelin yüksekliği 11 cm, çıplak bir kadın figürü görünümündeki bu heykelciğin dalgalı şaçları, belirgin olmayan bir yüz ifadesi vardır. Besili veya doğurgan yapısı, oldukça belirgin büyük göğüsleri, geniş kalçası ve Venüs tepesi (dişilik organı) ile dikkat çekici bir görünüme sahiptir.

Avcı ve toplayıcı anlayışın yaygın olduğu toplumlarda, yaşam koşullarının belirleyici rol oynadığı genel kanı gereği insanlık, yaşamı ve doğayı yaratan Ana Tanrıça ile kadın vücudunu ilişkilendirerek ikisi arasında benzerlik ilişkisi kurmuştur. Dolayısıyla Heykellerin verimliliği temsil ettiğine inanılır. Bahsetmiş olduğumuz bu heykel su an Viyana Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenmektedir. Yalnız uzunca bir süre tedbir amaçlı heykelin orijinali yerine kopyası sergilenmiştir. Bir çok yaygın görüşe göre estetik amaçlı üretilen en eski sanat eserlerinden bir tanesidir. Aynı kazıda farklı iki kadın heykeline daha rastlanmış olup bunlara da Venüs II ve Venüs III ismi verilmiştir.

resim2.jpg


Son olarak Almanya da Üst Paleolitik döneme ait olan Hohle Fels mağarasında, 2008’de ünlü Hohle Fels Venüsü bulundu. 40 bin yıl öncesine tarihlenen ve daha eskisi bulunana kadar şimdiye kadar bulunmuş en eski figüratif heykelcik ve bilinen en eski apaçık kadın tasviri olarak kabul edilmektedir. Son dönemde ise daha önce bulunan kadın figürinine benzeyen bir tane daha kadın figürini parçaları bulundu ve böylece bölgede bulunan ikinci kadın figürini oldu. Yalnız bulunan figürlerin o dönemin kadınının fiziki görünümünü yansıtmadığı, bizzat tanrıçanın kendisini tasvir ettiği ve bilinçli olarak kişilik kazandırmamak için yüzünün belirginleştirilmediği düşünülmektedir.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
#4
Ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde sizinde belirttiğiniz gibi bu figür bulunmaktadır. Çok ilginç bir şekilde birbirine benzeyenler olduğu gibi farlık olanları da bulunuyor. Güzel ve faydalı bir konu olmuş emeğinize sağlık.
 

Tomris Hatun

Üye
Yeni Üye
#6
Venüs denilince akla gelen ilk şey bu değil elbette bana göre tabiki. Ancak çok farklı oldukca ilginç . Sanırım her medeniyete göre farklı şekiller alıyor...
 
Üst