Arkeoloji Vikinglere Ait Erken Dönem Runik Yazı Bulundu

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Vikinglere ait en eski yerleşim yerlerinden biri olan (Danimarka) Ribe’de kentinde yapılan arkeolojik kazılarda yaklaşık olarak M.S 800 yıllarına ait olduğu tahmin edilen Viking runik yazıları bulunan iki cisim bulundu.


Yeni keşfedilen runik yazıtlı tarak. Fotoğraf: Søren Sindbæk

Araştırmayı yürüten Søren Sindbæk göre bu bulgular erken Viking çağını aydınlatmak adına önemli keşifler.

Sindbæk : “Bu bulgular bize ünlü bir muamma olan sorunun cevabını vermek için yardımcı olabilir. Neden Avrupa’nın en kuzey köşesinde yaşayın ve barbar olduğuna inanılan bu insanlar kendi alfabelerini bulup, kullandı.” Diyor.

“900 ve 1300’lü yıllara ait yani bu yazının çok yaygın olduğu dönemlere ait birçok yazı örneği biliyoruz. Elimizde birçok runik yazı örneği olmasına rağmen, runik yazının keşfedildiğini düşündüğümüz 800’lü yıllara ait elimizde çok fazla kanıt bulunmamaktadır. Bu ve buna benzer keşifler yazılarını anlamak için oldukça önemli bir sıçrama tahtası”


Taraktaki yazının yakından görüntüsü. Tarağın her iki tarafında da tarak kelimesi geçiyor. Bir tarafta “taramak”, diğer tarafta “tarak” yazıyor. Muhtemelen farklı kişiler tarafından yazılmış. Fotoğraf: Søren Sindbæk

Sindbæk, bir zamanlar yaygın bir Viking yerleşim yeri olan Ribe’deki bir Pazar yerinde üzerlerinde runik yazılar bulunan bir tarak ve kemik yada bir boyunuz plakası buldu.

Yazıtları çözmek oldukça zor görünse de yine de imkansız görünmüyor. Yazının çözülmesindeki zorluğun sebebi ise başlangıç ve bitiş yerlerindeki bazı bölümler eksik.

Sindbæk: “Yeni bulgular runik yazıyı Vikinglerin ne için kullandığı ve neden bu tipte bir yazı icat ettiklerini anlamamıza yarayacak. Yazıyı keşfetmelerindeki amacı şuan için kestirebilmek oldukça zor.” Dedi.


Rünik yazıtlı kemik plaka. Fotoğraf: Søren Sindbæk

Runik yazının bir tarakta yazılı olması, o dönem için beklenmedik bir durumdur. Dolayısıyla bu durum, Viking runik yazısının erken kullanımına hem bir örnek, hem de daha önce düşünülenlerin aksine daha başka alanlarda da yaygın olabileceğini gösteriyor.
 

Üst