• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Arkeoloji Venezuela Kaya Sanatı Detayları İle Haritalandırıldı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Araştırmacılar, Batı Venezuela’da yer alan kaya resimlerini haritaladı ve 30 metrelik boynuzlu yılan gibi benzeri görülmemiş detaylar ortaya çıktı.


Anıtsal Cerro Pintado petrogliflerinin hava fotoğrafı. Fotoğraf: Dr. Philip Riris​

Bazıları 2.000 yıllık olan gravürler, hayvanların, insanların ve kültürel ritüellerin tasvirlerini içeriyor. 304 m² olan bir panel, en az 93 ayrı gravür içeriyor. Başka bir panelde ise 30 metreden daha büyük boynuzlu bir yılan resmi yer alıyor.

Araştırmaya dahil edilen tüm kaya resimleri, Venezuela’daki Amazonas eyaletinin Aures Rapids (Raudales de Atures) bölgesinde bulunuyor ve tarihsel olarak Cezvide rahiplerinin evi olduğu bildiriliyor. Kayıt altına alınan sekiz grup kaya resmi, Rapids’teki beş adada tespit edildi.


Fotoğraf: Dr. Philip Riris​

Kaya resimlerinden bazılarına erişilmesi o kadar zordu ki, fotoğraflanması için Drone teknolojisi kullanılmak zorunda kaldı. Araştırmanın yapıldığı sırada Orinoco Nehri’ndeki düşük su seviyesi de daha çok gravürün ortaya çıkması anlamına geliyordu.

Araştırmanın baş yazarı Dr Philip Riris, “Rapids, etnik, dilsel ve kültürel bir buluşma bölgesi. Burada belgelenen motifler, yöredeki diğer birkaç kaya resimlerinin yer aldığı bölgelerin yanı sıra, Brezilya, Kolombiya ve daha başka yerlerdekilerle de benzerlik gösteriyor. Bu araştırma, Kolomb öncesi ve Kolonyal dönemlerde Güney Amerika’nın kuzeyindeki diğer bölgelere kültürel bağlantıların kapsamını ve derinliğini gösteren ilk kapsamlı araştırmalardan biri.” diyor.


“Boyalı kaya resimleri genelikle uzak ölü gömme alanları ile ilişkiliyken, bu gravürler, bölgede yaşayan ve seyahat eden insanlar, su kaynaklarının önemi ve suyun mevsimsel ritmik yükseliş ve düşüşünü gösteriyor. Bazı gravürlerin büyüklükleri inanılmaz boyutlarda.”


Fotoğraf: Dr. Philip Riris​

Kolomb öncesi yerel sanat, Alexander von Humboldt gibi Orinoco’yu dolaşan tabiatçılar ve bilim insanları tarafından uzun bir araştırma geçmişine sahip ve yarım yüzyılı aşkın bir süredir bölgede arkeolojik araştırmalara konu oldu.

Orta Orinoco Nehri’nin kaya resimleri daha önce incelenmişti, ancak hiçbiri bu ayrıntı seviyesinde hiç çalışılmamıştı. Araştırma, bu nedenle, gravürlerin arkeolojik ve etnografik bağlamına yeni bakış açıları oluşturma olanağı sunuyor.


a) Güneye bakan Raudal Wayuco ve Picure (arka plan); b) Raudal Yavariven batıya bakan kısım;
c)
Anakaradaki Venezuela'daki Atures Rapids'in genel görünümü (Fotoğraf: Jose Oliver );
d) Kuzeyden Cotua'ya
bakan Picure görüntüsü [Fotoğraf: Dr Philip Riris]


Rapids’te bulunan gravürlerin neredeyse tamamı su altında kalmış ve Orinoco’da mevsimsel olarak yükselen ve düşen su seviyelerine göre çeşitli derecelerde maruz kalmış. Nehrin seviyesi, her iki mevsimin de uç derecelerinde her yıl birkaç metreye kadar değişiyor.

İncelenen bir panelde, diğer insan figürleri tarafından çevrilmiş bir flütçü, muhtemelen yerli bir yenilenme ayininin bir parçasını tasvir ediyor. Performanslar, muhtemelen adaların daha erişilebilir olduğu ve hasat yapıldığı dönem olan yağışlı mevsimin başlangıcından hemen önce nehirden gravürlerin mevsimsel ortaya çıkışıyla denk geliyordu.
 

Stores

Üye
Yeni Üye
#2
İnsanların en başından beri belli bir zeka seviyesinin üzeirnde oldugu bu venezuela kaya sanatında bile belli olmuyor mu? Ve sürekli bir ileriye haber verme bakın burada mevsimlerin bazı dönemlerinde su yükselir bazılarında su düüşer kendinize dikkat edin önlem alın.
 

Üst