Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Unutturulan Zafer Kut'ül Amare

Konu, 'Türk Tarihi' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

1. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    119
    Türk tarihindeki büyük zaferlerden biri olan Kut’ül Amare, unutturulmaya çalışılan bir zaferdi. Bir tarih kayıt altına alınmaz ise milletlerin kimliklerinden ve benliklerinden de silinir. Bu konuda şöyle bir örnek vermek istiyorum acaba hangimiz 6. 7. kuşak akrabamızın adını biliyoruz. Yani dedemizin dedesinin ismini bilen kaç kişiyiz?

Osmanlı Ordusunun 1. Dünya Savaşında çarpıştığı cephelerden biri de İngilizlere karşı Irak cephesidir. Osmanlı kaynaklarında Dicle ve Fırat havzasından Mezapotamyayı içine alan ve Basra Körfezine kadar olan alana Irak-ı Arap denilmiştir.

İngilizler bu bölgedeki petrolleri ele geçirmek için 6 Kasım 1914 tarihinde Basra Körfezinden Fav bölgesine asker çıkarmış ve saldırılarda bulunmuştu. İngilizler saldırılarını genişleterek 3 Haziran 1915’te Kut’ül-Ammare’yi ve Temmuz ayında da Nasıriye’yi işgal ettiler.

Unutturma kampanyaları da zaten bundan sonra başlıyor. İngilizler Tarihlerini en büyük yenilgilerinden birini almıştı.

Kut’ül Amare’yi almak için Halil Paşa, İngiliz komutan General Townshend'e karşı büyük bir mücadeleye girdi ve savaş sonucunda başta Tümen Komutanı Townshend olmak üzere, 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 İngiliz askeri esir alındı. Bunun yanında 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürüldü. İngilizlerin müttefiki olan tüm ülkeler ve tabi İngilizler bu zafer karşısında büyük bir hezimet ve şaşkınlık gösteriyordu.

Savaşın Seyri Şu Şekilde Olmuştur.

5 Aralık günü Türk birlikleri, Kut’ül Amare’yı kurtarmak için geldiler. Aralık ayı boyunca Kut’ül Amare’de sıkışan İngiliz birlikleriyle çatışmalar oldu ve İngilizler çepeçevre kuşatıldı.

Osmanlı ordusu Kut’ül Amare’de İngilizleri kelimenin tam manasıyla kuşatmış ve onları çember içine almışlardı. Bunu yarmak için İngiliz birlikleri zaman zaman takviye edilmişlerdi ama başarılı olamadılar. Mart ayına kadar devam eden bu kuşatma esnasında İngilizler büyük kayıplar verdi. Nehirlerden yapılan cephane ve yiyecek yardımı İngilizler için yeterli olmuyordu. Bu arada da Sabis bölgesinde Ali İhsan Bey komutasındaki birliklerle başarılı sonuçlar alıyordu. Sabis Meydan Muharebesi olarak da bilinen bu muharebelerde Türk Askeri büyük başarılar elde etti.

10 Mart 1916 günü zor durumda bulunan İngiliz birliklerine, Halil Paşa, teslim olmaları yönünde öneride bulundu. İngiliz tarafından buna olumlu cevap verilmedi. İngilizler 6 Nisan günü büyük bir saldırıya geçerek yarma harekâtına kalkıştılar, fakat bir defa daha başarısız oldular ve büyük kayıplar verdiler.

Halil Paşa 9 Nisan günü İngiliz Generali Tawshend’e, bir kez daha"teslim ol" çağrısı ile gitti. General buna, "Türkler, muharebe sahasında daima iyi asker ve necip insandırlar; fakat ben henüz teslim olmayı düşünmüyorum" cevabını verdi.

22 Nisan günü İngiliz birlikleri General Tawshend komutasında 5 bin kişilik bir birlikle hücuma geçti. Bu defa da sonuç alamadılar. 3000 civarında ölü ve çokça yaralı ile geri çekildiler. Ayrıca Halil Paşa’ya rüşvet teklif ederek kuşatmanın kaldırılmasını istediler. Fakat pekte ummadıkları bir cevapla karşılık buldular.

Halil Paşa da bu tarihî teklife şu anlamlı cevabı verdi: "Baltacı devirleri geride kaldı!"

Kut’ül Amare’de Türk ordusu bizim bugün bu topraklarda bir Türk olarak yaşamamız için 25 bin şehid verdi.

Avustralyalı bir araştırmacı Dr Gaston Bodart bir yazısında Kut’ül Ammare Zaferi ile ilgili şu sözleri söylüyordu: İngiliz prestijinin 1. Dünya Savaşında yediği en büyük darbedir.

Karatekin Bey bunu beğendi.
  2. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    25
    Halil Paşa Jut zaferi üzerine 29 nisan 1916 tarihli günlük ordu emrinde yazdığı notuda ben yayınlayayım.

“ORDUMA

Arslanlar!..

– Bugün Türkler’e şeref ü şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın müşemmes semasında sühedamızın ruhları şad ü handan pervaz ederken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum.

– Bize ikiyüz seneden beri tarihimizde okunmayan bir vakayı kaydettiren Cenab-ı Allah’a hamdü şükür eylerim. Allah’ın azametine bakınız ki, binbeşyüz senelik İngiliz Devleti’nin tarihine bu vakayı ilk defa yazdıran Türk süngüsü oldu. İki senedir devam eden Cihan harbi böyle parlak bir vak’a daha göstermemiştir.

– İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci vakayı Çanakkale’de, ikinci vak’ayı burada görüyoruz.

– Bugüne KUT BAYRAMI namını veriyorum. Ordumun her ferdi, her sene bu günü tesit ederken şehitlerimize yasinler, tebarekeler, fatihalar okusunlar. Sühedamız, hayatı ulviyatta, semevatta kızıl kanlarla uçuşurken, gazilerimiz de gelecekteki zaferlerimize gözcü olsunlar.”

Mirliva Halil
    Altıncı Ordu Komutanı
    29 / Nisan / 1916- Bağdat

3. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    119
    29 Nisan 1916…Türkiye’nin NATO’ya üye olduğu 1952 yılına kadar, bu tarih Silahlı kuvvetlerde ‘KUT bayramı’ olarak kutlanıyormuş? Natoya girmemizle birlikte İngilizlerin baskıları sonucu kutlanmaktan vazgeçildiği yönünde söylemler bulunmakta doğruluğunu araştırıyorum. Bilgilere ulaşır ulaşmaz bu başlık altında paylaşacağım. Bu yıl özel bir öneme sahip çünkü zaferin 100. yıl dönümü.

Tüm Gazi ve Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş