Arkeoloji Umman'da Beş Yeni Arkeolojik Alan Keşfedildi

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
M.Ö. 2500 - 2000 yılları arasında Um Al Nar kültürüne ait beş eski yerleşim yeri ve bir mezarlık Kuzey Al Batinah'daki Şaham ilçesinde bulunmuştur.

https://4.bp.blogspot.com/-70nMaZxVtMY/Wl99_F3-YjI/AAAAAAACIRA/byf42ZzysXEYBr3dvbjfIkRTmmQ28N7YgCLcBGAs/s1600/Oman.jpg

Fotoğraf: Umman Times

Arkeolojik yüzey araştırması ve araştırma çalışmaları, Sultan Qaboos Üniversitesi (SQU) Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülüyor.

Bulunan alanlar, Al Hac Al Gharbi dağlarının kuzey ovalarında yer alan Saham ilçesinin yaklaşık 26 km batısında Dahwi, Wadi Al Sukhn ve Al Thaqibah'da bulunuyor. Bunlar, Saltanatın kuzey kesiminde bulunan en eski arkeolojik alanlar ve kazı çalışmaları 2010 yılında başladı.

SQU Arkeoloji Departmanı Başkanı Dr. Khalid Daghlas, keşif çalışmalarının, bu alanların Indus, Mezopotamya ve İran ile yakın bağlantıya sahip olduğuna işaret eden bir dizi çömlek ve taş yapıların bulunduğunu söyledi.

Bu, bu alanlardaki yerleşimcilerin bakır eritme ve ticarette çalıştıklarına dair kanıtlar bulundu. Arkeolojik arama çalışmalarının Umm Al Nar döneminden kalma bir takım mezarlıkların bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Bu, ölülerini beyaz kumtaşı ile inşa edilen grup mezarlıklarında gömmüş oldukları görüldü. Ayrıca bazı kil ve taş kaplar ölenlerle birlikte gömülmüştü.

SQU'nin arkeolojik araştırma ve keşif ekibinin yüksek lisans öğrencileri ile birlikte daha arkeolojik ve tarihi yerleri ortaya çıkarmak ve kültürel çalışmalar yapmak için sitelerde keşif çalışmaları sürdürülüyor.
 

Üst