Arkeoloji Ummanda 3000 Adet Bronz Ok Ucu Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Umman'daki bir sitede yapılan kazılarda arkeologlar bronz yılan modelleri Adam'daki Mudhmar alanında ise 3.000'den faza ok ucu ortaya çıkardı.

Fotoğraf: Miras ve Kültür Bakanlığı
Yapılan kazı aslında, 2007 yılında Fransız arkeolojik misyonu tarafından Miras ve Kültür Bakanlığı (MHC) ile koordineli olarak başlayan araştırmanın bir parçası.

Siteden çıkartılan Demir Çağı'ndan (M.Ö. 900-600) bronz silahların istisnai olarak toplanması, doğu Arap Yarımadası'nda Demir Çağı boyunca silahlarla ilgili yeni bilgiler ve o zamanlardaki sosyal uygulamalar hakkında bilgi sağlıyor.


Fotoğraf: Miras ve Kültür Bakanlığı
Maskat Günlük gazetesine konuşan üst düzey bir bakanlık yetkilisi, "Burası Umman'daki herhangi bir tarihi yerdeki en büyük silah koleksiyonuna sahip. Bronz yılanlar, o sırada yapılan ritüel ya da sosyal uygulamalara işaret ediyor." dedi.

Bölge Umman'ın en büyük vadilerinden birine yakın Jebel Mudhmar'ın eteklerinde ve çeşitli ticaret yollarının stratejik bir şekilde kesişmesinde bulunuyor.


Fotoğraf: Miras ve Kültür Bakanlığı
Kesme kumtaşı ve toprak tuğlalardan yapılmış bir binanın kalıntıları arasında bulunan ok uçları ve bronz silahlar kendi başına bir koleksiyon oluşturmaya yetecek kadar çok.

Fransız ekibine göre: "II. Demir Çağına (M.Ö. 900-600) tarihlenen bu nesneler mobilya veya raflardan düşmüş gibi görünüyor. Alternatif olarak, odanın duvarlarına asılmış olabilirler."Fotoğraf: Miras ve Kültür Bakanlığı
2016 Yılanda yapılan kazılarda çok dikkat çekici objeler bulundu. Bunlardan bir tanesi de gerçeğinin taklidi olan 35 cm boyutlarındaki demirden yapılmış bir yaydır. Metalden yapılmış olması onun işlevsellik dışında başka bir amaç için kullanıldığının bir kanıtıdır. Bu tarz objeler daha önce Arap yarımadasında hiç bulunmadı ve başka bölgelerde de çok nadir olarak görülmektedir.Fotoğraf: Miras ve Kültür BakanlığıFotoğraf: Miras ve Kültür Bakanlığı

Çalışma grubu yaptığı açıklamada, "Bu tür cisimler daha önce hiç bulunmadı: Metalden yapılmış yaylar Arap Yarımadası'nda ve Ortadoğu'da bugüne kadar bilinmiyordu" dediler.
 

Üst