Arkeoloji Tutankhamun'un Yatağı Giza'daki Yeni Büyük Mısır Müzesi'ne Taşındı

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Kral Tutankhamun'un ikinci tören yatağı, Tahrir Meydanı'ndaki Mısır Müzesi'nden, Giza'daki Grand Egyptian Museum'a (GEM) taşındı. 2018 yılının ortalarında açılması planlanan müze için çalışmalar devam ediyor.Tutankhamun'un ikinci yatağı, Giza'daki GEM'e gitmeden önce uzmanlar tarafından incelendi
[Fotoğraf: Ahram]

GEM'in genel müdürü Tarek Tawfik, yatakta tahribata neden olabilecek titreşimleri önlemek için özel olarak yapılmış hidrolik bir araç kullanıldı ve 20 arkeologdan oluşan bir ekip tarafından çalışmaların denetlendiğini söyledi.

Tutkanhamun'un mezarından çıkan ilk yaldızlı yataklar ve bir cenaze arabası geçtiğimiz Mayıs ayında 1.000 eserin GEM'e taşınması planının bir parçası olarak taşınmıştı.

Büyük Mısır Müzesinin 2015 yılında açılması planlanıyordu, ancak inşaatı ve 1 milyar doların üzerindeki masraflar nedeniyle ertelendi.

Giza Piramitleri'nin eteklerinde bulunan GEM henüz tamamlanmış değil. Bununla birlikte, nihayet açıldığında, mevcut Mısır Müzesi'nin Kahire'deki Tahrir Meydanı'ndaki koleksiyonlarını sergileyecek ve içinde saklanacak birçok nesne var.

Yeni kompleksin Luxor Krallığı Vadisinde keşfedilen Tutankhamun hazinesinin 4.500 parçası da dahil olmak üzere 100 binin üzerinde kalıntıya ev sahipliği yapması bekleniyor.