Arkeoloji Tokat Kalesi Arkeolojik Kazıları İle İlgili Haber ve Gelişmeler

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
M.Ö. 30 - M.S. 395 Roma Dönemi'nde yol güvenliği için kurulmuş olan kale, yaklaşık 500 yıl Bizans egemenliğinde kalmıştır. İlk defa 1074 yılında Danişmend Melik Gazi tarafından fethedilen kale kısa aralıklarla el değiştirmiş olup sırasıyla Danişmendli, Selçuklu, İlhanlı, Eretna, Kadı Burhanettin ve Osmanlı Devleti’nin egemenliğine geçmiştir. Dik ve sarp kayalar üzerine kurulu kale, doğal bir hisar durumundadır. Osmanlı Devleti zamanında “Çardak-ı Bedevi” denilen zindanı başta Bizans İmparatoru A. Diogenis olmak üzere birçok ünlünün tutsak yeri olmuştur.


Korku filmlerinin efsanevi kahramanı diğer adıyla Kazıklı Voyvoda Osmanlılara yenik düşen Eflak (Romanya) Krallığı Prensi olan III. Vlad, yani Drakula zamanında kardeşi ile birlikte önce Kütahya Eğrigöz Kalesi'nde, daha sonra Tokat Kalesi’nde gözetim altında tutulduktan sonra da Edirne’ye Şehzade Mehmet’in (Fatih Sultan Mehmet) yanına gönderilmiş, belli bir süre eğitim alması sağlanmıştır.
Kalenin güneybatısında çok eski çağlardan kalma bir Kaya Mezarı oyulmuştur. Mezarın ağzında bir kolon ve biri büyük iki hücre bulunmaktadır. Ayrıca 362 basamaklı bir merdiven ile Kalenin dibine inilmektedir.


Tokat Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla 2009 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. 2010 yılında bir kısmı tamamlanan çalışmalar geçen yıl yeniden başladı. Çalışmalar kapsamında, Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan kalenin burçları sağlamlaştırılarak, kale çevresinde kazı çalışmaları yapıldı.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#2
Kont Drakula’nın esir tutulduğu öne sürülen Tokat Kalesi’ndeki gizli geçitte yeni galeriler bulundu. Geçtiğimiz yıl yapılan kazılarda yaklaşık olarak 80 metrelik bir bölüm açılmıştı, gizli geçitte kazı çalışmaları yeniden başladı. Geçindin nereye çıktığı tam olarak bilinmezken 100. Metresinde sağa ve sola ayrılan mağarayı andıran 2 yeni galeri keşfedildi. Yapılan ilk incelemelerin ardın da buraların su erozyonu ile tahrip olmuş olduğu ağırlık kazanmış durumda.

3 Arkeolog tarafından yapılan çalışmalarda askeri barınaklar, erzak küpleri Pervane Hamamı’na çıktığı tahmin edilen gizli bir geçit ve 2 adet zindan ortaya çıkarıldı.

Kazı alanından resimler...
Peki filmlere konu olan Kont Drakula Kimdir?


1432 doğumlu ve 1476, 1477 yıllarında öldüğü tahmin edilen, 3. Vlad olarak bilinen ama tarihte kötü lakapları ve yaptığı işkencelerle anılan Eflak Voyvadasıdır.
Kont Drakula ya da Kazıklı Voyvoda olarak bilinir (Vlad Tepeş) Düşmanlarını özelliklede Osmanlı esirlerini kazıklara geçirmekle ve işkence etmesiyle tarihe geçmiştir. Bir dönem babası tarafından Osmanlılara tutsak olarak verilmiştir. Tarihte yaptığı birçok kötülüğe rağmen Romen halkı tarafında kahraman olarak görülmeye devem etmiştir. Sonradan Bram Stoker'ın Drakula romanına ve Drakula filmlerine ilham kaynağı olmuştur.

Benim asıl merak ettiğim konu bu yukarıdan aşağı doğru açılmış olan 45 derecelik bu eğimli bölgenin Osmanlılar döneminde mi yoksa çok daha öncesinde mi yapılmış olduğu... Tahminlerime göre bu alan çok daha öncesinde yapılmış ve Osmanlılar burayı kullanmaya devam etmiş. Yozgat ta bulunan bu tüneli görmedim fakat buna tıpa tıp benzer olan kale diye adlandırılan, çanak çömlekler ve su kuyusunun bulunduğu bir kazı alanını gördüm ve fotoğrafladım. Arşivimden bulursam fotoğrafları ekleyeceğim bire bir aynı dediğim tünel ise Ordu'da yer almakta. Gerçekten ilginç geldi bana.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#4
Tokat Kalesi’ndeki arkeoloji çalışmalarında bulunan gizli geçitte yapılan kazı çalışmalarında 140 metre derinliğe ulaşıldı.

Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla Tokat Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

İHA'nın haberine göre; Tokat Kalesi’ndeki gizli geçitte yapılan kazı çalışmalarında 140 metre derinliğe ulaşıldığını açıklayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, "Kalenin üst yapısındaki yapı elemanları zindan olarak kullanılmıştır. Bu tünel bir zindan değildir" dedi.

Arkeolog denetiminde yapılan çalışmalarda kent merkezindeki Pervane Hamamı’na indiği tahmin edilen gizli geçitte yapılan kazı çalışmaları ise üçüncü yılına girdi.

İl Özel İdaresi bütçesi ile başlatılan kazı çalışmalarında 140 metre yerin altına inildi. Maden ocaklarında kullanılan vagon sistemi ile yerin metrelerce altından çalışan işçiler tarafından çıkarılan toprak ve kaya parçaları ise özel yapılan sistemle kaleden aşağı indiriliyor. Gizli geçitte derinlere inildikçe mesafenin uzaması ile birlikte bir halata bağlı vagonun aşağı indirilerek yukarı çıkarılması yarım saati buluyor. Bu nedenle çalışamalar yavaş ilerlerken güvenlik ön planda tutuluyor.