Arkeoloji Tell El-Maskhuta'da İki Eski Mısır Kalesi Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Mısır Antikalar Bakanlığı izni ile İtalya Eski Araştırma Merkezi (CNR) ve Ulusal Araştırma Konseyi himayesinde ortak bir Mısır-İtalyan arkeolojik misyonu, Wadi'de Tell el-Maskhuta bölgesinde iki eski kalenin kalıntılarını keşfetti. Kalıntılar el-Tamilat, İsmailia kentinin 15 km batısında.


Fotoğraf: Antikçağ Bakanlığı

Görev başkanları Dr. Giuseppina Capriotti Vittozzi, ilk kalenin muhtemelen, kuzey duvarının kalınlığına göre (yaklaşık 22 metre) geç dönemlere dayandığını açıklıyor.

Bir kale 10-12 m genişliğinde, nispeten birbirine yakın olan iki duvardan oluşur. Onların yüksekliği parçalarda en az 7 m'dir. Doğu kalesinin duvarı yaklaşık 12 m genişliğinde ve 4 m derinliğindedir.

Ikinci kale, Hyksos döneminden (İkinci Orta Çağ) katmanların kalıntıları üzerine inşa edildi ve 26. Hanedanı'na tarihleniyor. Batı duvarı yaklaşık 8 m genişliğindedir ve kuzey kesiti 7 m genişliğinde ve 5 m boyundadır.Fotoğraf: Antikçağ Bakanlığı
İtalyan misyon üyesi Dr. Abdel Maksoud, yeni keşfedilen kale duvarlarının kerpiç tuğladan yapıldığını ve askeri kalelerin her zamanki gibi savunma kuleleri tarafından desteklendiğini söyledi.

Tell el-Maskhuta, Nil'e Doğu geçiş yolu alanında Antik Mısır kalesinin olağan dışı bir örneğini temsil ettiği için, keşif önemlidir; çünkü Mısır'daki askeri mimari tarihine önemli bir katkıda bulunuyor.

Maksoud, misyonun bölgenin ve anıtlarının tarihini canlandırmak için bir proje hazırlayacağını ve kalelerin duvarlarını koruma altına alınacağını belirtti. Ayrıca, daha fazla bilgi verilmesi için kazı çalışmalarının tamamlanması bekleniyor.