Arkeoloji Tel Al-Pharaeen'de Mısır Eski Kraliyet Kalıntıları Ortaya Çıkarıldı

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Bir Mısır kazı misyonu, Tel Al'da yapılan kazı çalışmaları sırasında "Antik Buto" olarak bilinen eski arkeolojik keşifler yaptı. Geç Dönem (M.Ö. 664-332) dört fırın yanı sıra Antik Mısır döneminin farklı dönemlerine tarihlenebilecek kerpiç duvarlar ve birkaç eser kalıntısı keşfifler arasındaydı.


Buto bölgesinin görüntüsü [Fotoğraf: Eskiçağ Bakanlığı]

Mısır Eserler Dairesi, Eski Mısır Eserler Sorumlusu Ayman Ashmawy, Ahram Online'a duvarların kalıntıları üzerine yapılan çalışmaların Buto tapınağının ana eksenini temsil edebileceğini ileri sürdüğünü ve fırınların da tapınak içindeki tanrılara sunulan tekliflerin hazırlanması için kullanıldığını söyledi.


Fotoğraf: Eskiçağ Bakanlığı

Heyet ayrıca, tahta üzerine oturmuş bir Kral Psamtik kireçtaşı heykelinin yanı sıra bir zamanlar tapınağın salonunda yer almış olabilecek iki kireçtaşı sütununun temelini de açığa çıkardı.
https://2.bp.blogspot.com/-LABSzPtvrQw/WkvahF13YmI/AAAAAAACHuc/dF1_8J8AmtYNg7frINmrAeKHwg876-X8ACLcBGAs/s1600/egypt_ancient_artifacts-3a.jpg

Fotoğraf: Eskiçağ Bakanlığı

Henüz tüm parçalarına ulaşılmamış bir kraliyet heykelinin bir kısmı da bulunmuştur, ancak ön inceleme de Kral I. Psamtik'e ait olabileceğini düşündürmektedir.

https://2.bp.blogspot.com/-hItkQDGqU1s/WkvalGoxgNI/AAAAAAACHug/S0Y4_Beq2kAon_m5Bzl4jlOXU6gXPUYoQCLcBGAs/s1600/egypt_ancient_artifacts-4.jpg

Fotoğraf: Eskiçağ Bakanlığı

Heykel siyah granitte ustalıkla oyulmuştur. Kafayı, boynu ve dizin altındaki bir bölümü ve kolların tabanını ve parçalarını eksiktir. Bu, kralın Shendit'i (kraliyet kilti) giydiğini tasvir eder. İki heykel ve parçaları, koruma ve restorasyon için bakanlığına devredildi.

https://1.bp.blogspot.com/-uQBcZhS9M40/Wkva0A7AjII/AAAAAAACHuo/EQESrvzIXAMkzrba3jsu4sBuxPfPBLkvgCLcBGAs/s1600/egypt_ancient_artifacts-6.jpg

Fotoğraf: Eskiçağ Bakanlığı

Kazı görevinin başında bulunan Hossam Ghoneim, misyonun kuvarsitte oyulmuş tanrı Hur'un heykelinin üst kısmını ortaya çıkardığını, bununla birlikte bir granit kraliyet elinin parçası olan Buto ismini taşıyan bir yazıt kalıntısını ortaya çıkardığını söyledi.
 

Üst