Arkeoloji Sicilya Sahillerinde Bizans Gemi Enkazı Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Bir Bizans gemisinin enkazı Ragusa yakınlarında 3 metre derinlikte ve 2 mettre kuma gömülü şeklide deniz yatağında bulundu.


Fotoğraf: Kaukana Projesi

Enkaz Udine Üniversitesi tarafından Kaukana Projesi kapsamında inceleniyor. Kaukana Projesi araştırma faaliyetlerini sualtı arkeolojisi öğrencilerinin eğitimiyle birleştiriyor.

Fotoğraf: Kaukana Projesi

Proje, Udine Üniversitesi'nde Beşeri ve Kültürel Miras Araştırmaları Departmanı'nda sualtı ve deniz arkeolojisi profesörü olan Massimo Capulli ve Teksas Üniversitesi Denizcilik Arkeolojisi tarafından destekleniyor.
Fotoğraf: Kaukana Projesi

Enkaz 4 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindeydi ve bu sayede 3B taramaların ve radyometrik tarihleme işlemeleri için oldukça elverişliydi. Enkazı incelemek ve belgelendirmek için geminin yanlarına bir iskele inşa edildi ve Su altı arkeolojik arştarmalarında eğitim amaçlı olarak kullanılması sağlandı.Tüm etkinlikler Ibleo Blue Diving Centre'ın teknik desteği ile gerçekleştirildi. Toplanan veriler şimdi Beşeri Bilimler ve Kültürel Miras Bölümü Su Ürünleri Arkeoloji Laboratuvarı tarafından değerlendirilecek.