Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Paleontoloji Sibirya'da Nesli Tükenmiş Mağara Aslanı Yavrusu Bulundu

Konu, 'Paleontoloji' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  990
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Rusya’da, günümüzde nesli tükenmiş olan ve muhtemelen son buzul çağından kalma bir mağara aslanı yavrusunun donmuş kalıntıları bulundu.

  [​IMG]
  Mağara aslanı yavrusu donarak günümüze kadar son derece iyi bir şekilde korunmuş.​

  Yerel haberler, yaklaşık bir yaşındaki yavrunun, geçtiğimiz Eylül ayında Rusya’nın en kuzeydoğu bölgesi olan Yakutistan’da bölgede yaşayan bir sakin tarafından bulunduğunu bildirdi. Sibirya bölgesinde daha çok önce de binlerce yıl öncesinden donmuş hayvanlar ve başka tarihöncesi eserler bulunmuştu.

  Bölgede kalıcı olarak donmuş haldeki toprak, mağara aslanı ve yünlü mamut gibi nesli tükenmiş hayvanları binlerce yıl boyunca koruyabilme özelliğine sahip.
  Yeni bulunan yavru, Uyan ve Dina adı verilen iki diğer mağara aslanı yavrusundan sadece iki yıl sonra bulundu. 30.000 yıl öncesine tarihlenen Uyan ve Dina, günümüze kadar bu derece iyi korunabilen ilk mağara aslanlarıydı. Bu yavrular muhtemelen mağarada gerçekleşen büyük bir çöküş yüzünden ölmüştü.

  Rusya’nın haber ajanslarına göre, henüz isim verilmeyen yeni bulunan yavru, Rusya Bilimler Akademisi’ne verildi. Burada, yeni yavruyu da, Uyan ve Dina’yı inceleyen paleontolog Albert Protopopov inceleyecek.

  [​IMG]
  Yeni bulunan mağara aslanı yavrusu.​

  2015 yılında bulunan ve henüz dişleri bile çıkmamış 2-3 haftalık yavru aslanların aksine, yeni yavru öldüğünde yaklaşık bir yaşındaydı. Dişleri çıkacak kadar büyük olduğu için, bilim insanları bu yavrunun kalıntılarını oldukça doğru bir şekilde tahmin edebilecek.


  Çok az şey biliniyor
  Mağara aslanlarının nesli kabaca 10.000 yıl önce tükenmişti. Bugüne kadar bilim insanları, kemik parçalarından ve izlerden yola çıkarak onlar hakkında çok az şey biliyordu.

  Günümüz aslanının bir alt türü olan bu kediler, bazen bozkır aslanı olarak adlandırılıyor, çünkü bir dönem Avrupa bozkırlarında yaşıyorlardı.

  Videoda da görüldüğü gibi, aslan yavrusunun kalıntıları oldukça iyi durumda. Yaklaşık bir insan önkolunun boyutlarındaki yavru, sertleşmiş ve grileşmiş, ancak pençeleri hala net bir şekilde görülebiliyor. Hayvanın tüyleri öbek öbek vücudundan çıkmış bir şekilde görülüyor. En çarpıcı olan ise yavrunun yüzü.

  Yavrunun dişi mi yoksa erkek mi olduğunu anlamak için ilerde yeni analizler yapılacak.

  [​IMG]
  Geçiğimiz yıllarda yine Sibirya’da bulunan nesli tükenmiş mağara aslanlarından biri.​

  Klonlama ihtimali
  Yeni yavrunun durumu, kalıntıların klonlama için kullanılabileceği yönündeki umutları artırıyor. 2016 yılında Kore ve Rusya’dan bilim insanları bir mağara aslan yavrusu klonlamaya çalışacaklarını söylemişti. Ancak nesli tükenmiş hayvanları hayata geri döndürmek, bilimsel topluluklar arasında tartışmalarla dolu bir konu.

  2013 yılında toplanan bilim insanları, bir türün tekrar yaratılması için gerekli olan bir genomun yeniden yapılandırılmasının, bilimsel olarak mümkün olduğunu ancak çürümemiş bir örneği gerektirdiğine karar verdiler.

  National Geographic. 9 Kasım 2017.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş