Sibirya'da 23 Bin Yıllık Venüs Heykeli Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Arkeolojide 'venüs' olarak nitelendirilen ve 'ana tanrıça' kültüyle bağlantısı olduğu tahmin edilen heykelciklere Rusya'da bir yenisi eklendi. 5 cm uzunluğunda mamut dişinden oyulmuş heykeller diğer heykellere göre belirli farlılıklar gösteriyor.

Rusya’nın Bryansk bölgesinde 5 santim uzunluğunda mamut dişinden oyulmuş, iri kalça ve gögüslere sahip ayakta duran kadın heykelciği bulundu. Arkeolojide 'venüs' olarak nitelendirilen ve 'ana tanrıça' kültüyle bağlantısı olduğu tahmin edilen heykelcikleri andıran yontunun, 23 bin yıllık olduğu ifade edildi.

1538946052775.png

23.000 yıllık olduğu tahmin edilen Venüs Heykelciği sadece 5 cm boyunda

Bryansk Venüsü'nün kemiklerle beraber bir gömü alanında bulunduğu ve muhtemelen bulunduğu yere bilinçli olarak gömüldüğü belirtiliyor. Arkeologlar Bryansk'yi 1993 yılından beri kazıyorlar. Alanda çok sayıda mamut kemiği, bizon ve çakmak taşları bulunmuş. Radyokarbon analizleri, burada 21.000 ila 24.000 yıl önce avcı ve toplayıcı kabilelerin orada yaşadığını gösteriyor.Rusya'daki Khotylyovo-2 kazı alanı ile Sibirya'daki Baykal Gölü'ne dökülen Angara Nehri daha önce de çakmaktaşı ve bizon dişinden yapılmış 'venüs heykelcikleri' bulunduğu belirtildi.Bryansk bölgesinde çalışan arkeologların bulduğu heykelciğin Rusya'da bulunan diğer heykelciklerle benzerlik gösterdiği ifade edildi. Ancak diğer heykelciklerden Bryansk Venüsünü ayıran fark diğerlerinin giyinik olması.5 cm boyundaki Venüs Heykelin ön yüzü

Alanda yapılan arkeoloji çalışmalarının başkanlığını yürüten Moskova Arkeoloji Enstitüsü Taş Devri bölümünden Dr. Konstantin Gavrilov; heykel oldukça iri kıyım ve şişman bir kadını tasvir ediyor. Hamile olması da mümkün, çünkü göbek kısmının şişkinliği buna şaret ediyor olabilir. Ama heykelin uzun ve ince bacakları onu tüm heybetine rağmen oldukça narin gösteriyor.


5 cm boyundaki Venüs Heykelin arka yüzü
Konstantin, heykelciğin aynı zamanda “üretkenliği” simgeliyor gibi gözükse de yapılışının tarımın doğuşundan çok önce olması nedeniyle bunun imkânsız olduğunu söyledi. Konstantin, “Heykelcik 23 bin yıl önce yapılmış. Bu gibi tarih öncesi heykelcikler tören ve ritüellerde kullanılıyor” dedi.

Siberian Times’ın haberine göre; Dr. Konstantin Gavrilov, heykelciğin ritüel amaçlı yontulduğunu ve törenlerde kullanıldığını savunuyor. Gavrilov, bu tür heykelciklerin genel olarak ‘üretkenliği’ simgelediğini düşünüyoruz. ama tarım kültüründen önce bunu savunmak ne kadar doğrudur bilinmez" diyor.


Dr. Konstantin Gavrilov, bacaklarının hafifçe bükülmüş olmasından dolayı, heykelin Rembrant’ın tablosundaki Danae’yi hatırlattığını düşünüyor.


Rembrant’ın tablosundaki Danae
 
Son düzenleme:

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Siberian Times'a göre heykel daha çok Kim Kardashian'a benziyor. İngiltere'nin asparagasvari haberleri ile meşhur Daily Mail da Venüs olarak adlandırılan türdeki paleolitik çağ heykelciğini Kim Kardashian'a benzetilmesine destek veriyor.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#3
Siberian Times'a göre heykel daha çok Kim Kardashian'a benziyor. İngiltere'nin asparagasvari haberleri ile meşhur Daily Mail da Venüs olarak adlandırılan türdeki paleolitik çağ heykelciğini Kim Kardashian'a benzetilmesine destek veriyor.
Tabi tarih mi popüler yoksa magazin mi? Milletin ilgisini çekcek şeyler önemli. Ne gerek var tarihe... Yok 23,000 yıllık venüs heykeline falan dimi ama.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#4
Dr. Konstantin Gavrilov 23.000 yıl öncesi için tarımın olmadığı dönem demiş. Tarımsal üretim tam olarak ne zaman belli mi?
 

Üst