Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Sohbet Sevgi Nedir?

Konu, 'Sohbet' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

1. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    119
    Herkese göre sevginin bir tanımı illaki vardır. Kimine göre ilk görüşte aşk, kimine göre karşılıksız bir ilişki, kimilerine göre ise boş bir uğraştır.

Abraham Twerski'nin Sevgi Nedir sorusuna verdiği yanıt hoşuma gitti ve eklemek istedim. Aslında bizim inancımızla yakından alakalı bir noktaya değiniyor. Son sözünü kalın olarak yazıyorum. Bahsettiklerine İslam tasavvufunda da rastlıyoruz.

Sevgi öyle bir anlam taşıyor ki kültürümüzde neredeyse anlamını kaybetti. Kotsk da çalışan bir görevlinin ilginç bir hikayesi var.

Genç bir adamla karşılaşıyor ve tabağındaki balığın lezzetini çıkartıyor.

Genç adama "Bu balığı neden yiyorsun." diye soruyor.
    Genç adam: "Çünkü balığı seviyorum." diye cevap veriyor.

"Demek balığı seviyorsun bu yüzden balığı öldürdün ve pişirdin, bana balığı sevdiğini söyleme sen kenidini seviyorsun. Çünkü balık o kadar lezzetli ki sen balığı sudan çıkardın ve öldürdün."

İşte günümüzde sevgi dediğimiz şeyin çoğu balık sevgisi... Genç çiftler birbirlerine aşık olurlar bunun anlamı nedir? Bu aslında şu demektir aralarından biri diğerinin fiziksel, duygusal ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşündü yani durum hem erkek hemde kız için aynıydı. Bu sevgi değildir kişinin kendini tatmin için bir araçtır.

Çoğu sevgi balık sevgisidir. Dışa dönük bir sevgi, ben ne elde edeceğim ne vereceğim değildir. Dessler'ın bir sözü vardır: İnsanlar önemli bir hata yaparlar. Sevdiklerine verdiklerini sanırlar, ancak gerçek cevap verdikçe sevildiğinizdir. Asıl önemli nokta sana bir şey verdiğimde sendeki bana yatırım yapıyorum. Kendini sevmek doğuştan beri var olduğuna göre herkes kendini sever. Şimdi benim bir parçam sende olduğuna göre benim sevdiğim bir şey sendedir.

Gerçek sevgi almak değil vermektir.

Karatekin Bey bunu beğendi.
  2. 1yusuf

1yusuf ★★
    Bronz Üye Üye Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Sayın @Orion benim direk aklıma
    Sevgi neydi? sevgi iyilikti, dostluktu. sevgi emekti!!! geldi.

3. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    119
    Bizimkiler yıllar önce olayı çözmüş filmini bile yapmışlar diyorsun yani :D

4. 1yusuf

1yusuf ★★
    Bronz Üye Üye Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    :D Evet videoyu izliyorum sonra sizin yazınızı okuyorum büyük bir paralellik var.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş