Arkeoloji Sardunya'da İlk Kez Etrüsk Yerleşimi Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Olbia yakınlarındaki Sardunya kıyılarında M.Ö. 9. yüzyıla kadar uzanan Etrüsk yerleşimi bulunmuştur. Yerleşim yeri Sasari ve Nuoro eyaletleri arkeolojik denetime son yılların bulgularının gözden geçirilmesi sırasında ortaya çıktı.


Fotoğraf: ANSA
Yerleşimin alanı Tavolara adası üzerinde bulunuyor. Yetkililer sahil sakinleri ve daha içerideki insanların bölge temastan kaçınmaları için uyarıda bulundu.

Arkeologlar, diğer yerleşimlerin Etrurya'nın karşı kıyısında bulunan Gallura bölgesinde bulunabileceğini belirttiler. Etruria'nın Populonia, Vetulonia, Vulci ve Tarquinia gibi şehirleri söz konusu dönemde, Demir Çağı'nın ilk evresinde ortaya çıktı.

https://2.bp.blogspot.com/-oOwlC_lMFrc/WlZfWcVARMI/AAAAAAACIBs/lMBa2sv2k14TPOkQeKzhd77Uzo9afWjiACLcBGAs/s1600/Sardinia_02.jpg

Fotoğraf: ANSA
Sardunya'daki Monte Prama heykelleri de o zamanlara dayanıyordu. '' Nuragh 'Sardunya ile Erruryum Demiri'nin ilk çağının kültürel yönü olan' villanoviano 'arasındaki değişimler iyi biliniyor ve derinlemesine incelenmiştir.

Ancak arkeolog Francesco di Gennaro, Etrüsk sahilinden Sardunya'ya yerleşen ve zenginleşen bir topluluğun varlığı daha önce bulunmadığını söyledi. '' Bu bir ilk ve protoryondaki Tirenfenin iki kıyısı arasındaki ilişkilerin yeniden inşasında bir sıçrama oluşturuyor.'' dedi.
https://4.bp.blogspot.com/-187yM14TUN4/WlZfm3F5DwI/AAAAAAACIB0/OmcFIV9_FDEOKEN3I-HIXXrcMMTy8F5zQCLcBGAs/s1600/Sardinia_01.jpg

Fotoğraf: ANSA

İlk Demir Çağı'nda (M.Ö. 9.-8. Yüzyıl) Etruria'da yaşayanların dinamizmi ve denizcilik alışkanlıklarına ışık tutmasına yardımcı olması bekleniyor.

Kazıların sonuçları Bölge Müdürü Francesco di Gennaro tarafından bölge şefi Rubens D'Oriano ve Paola Mancini tarafından yayınlanacak ve Giuseppe Pisanu'nun parçalarının bulunmasının ardından 2011 ve 2013
kazılarına başkanlık etmişti.
 

Üst